Erkeklerin yoğun olduğu mesleklerde iletişimsel bir davranış biçimi olarak 'Mansplaining'
'Mansplaining' as a form of communicative behaviour in male- dominated professions
- Tez No: 795482
- Danışmanlar: PROF. DR. BURCU KAYA ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Journalism, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
İnsanlık varoluşundan itibaren kendisini öteki üzerinden tanımlamaktadır. Erkeğin“öteki”si olarak görülen kadın, patriyarkal kültürün sonucunda alt insanlık olarak görülmekte, erkek, yöneten; kadın, yönetilen ve yönlendirilmesi gereken olarak tanımlanmaktadır. Erilliğin hâkim olduğu bu kültürün bir sonucu olarak çalışmada“mansplaining”(erbilmişlik) konusu ele alınacaktır.“Mansplaining”kavramı, erkeklerin kadınlar karşısında kendini yüceltme sendromu olarak açıklanmaktadır. Çalışma, kadınların herhangi bir konuda uzman olsalar bile patriyarkal kültürün sonucu olarak erkeğin açıklamasına maruz kaldığı iddiasıyla ortaya çıkmıştır. Bu iddiadan hareketle erkeğin, kadının uzman olduğu bir konu hakkında fikri olmasa bile kadının sözünü sık sık kestiği ve kendince açıklamalar yaptığı araştırmanın temel problemidir. Patriyarkal kuram ve toplumsal cinsiyet çalışmanın kuramsal alt yapısını oluşturacaktır. Çalışmada yöntem olarak saha araştırması ile veriler toplanacak, elde edilen veriler feminist ilke ve yönteme uygun bir biçimde değerlendirilecektir. Çalışmanın örneklemini ise erkeklerin yoğun olduğu meslek gruplarından biri olan mühendis kadınlar oluşturacaktır. Mühendislik alanında çalışan kadınların iş yaşamında daha az tercih edilmesi, verdikleri kararların sorgulanması, üst düzey yönetici pozisyonlarına çok az geldiği çalışmanın varsayımlarını oluşturmaktadır. Bu varsayımlardan hareketle mühendis kadınların mansplaininge maruz kalıp kalmadıkları, başarılarının erkekler kadar görünür olup olmadığını sorgulamak araştırmanın temel sorularıdır. Elde edilen verilerle“mansplaining”e maruz kalan mühendis kadınların bu durum karşısında neler yaptıklarını, nasıl hissettikleri de ortaya koyulacaktır. Bu amaçtan hareketle de başta dil olmak üzere patriyarkal kültürün terk edilip cinsiyetçi olmayan bir iletişimsel davranış geliştirmek gerektiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Humanity has defined itself by others since its existence. The woman, who is assumed as the“alternate”of the man, is also seen as a sub-humanity as a consequence of patriarchal culture which women are described as being managed and to be oriented. In this study, mansplaning will be discussed as a result of culturally dominated masculinity. The concept of“mansplaining”is explained as the syndrome of self-exaltation of men over against women. The study emerged with the claim that women, even if they are experts in any subject, are submissive to male disclosure as a result of patriarchal culture. Based on this claim, the main problem of the research is that the man often interrupts the woman and makes explanations in his own way, even though he has no idea about a subject on which the woman is an expert. Patriarchal theory and gender will form the theoretical background of the study. In the research, data will be collected with field study as a method, and the obtained data will be evaluated in accordance with the feminist principle and method. On the other hand, the sample of the study will be composed of engineer women who are one of the occupational groups in which men are concentrated. The assumptions of the study are that women working in the field of engineering are less preferred in business life, their decisions are questioned, and they rarely reach senior managerial positions. Based on these assumptions, whether engineer women were exposed to mansplaining; questioning whether their achievements are as visible as men's are the main questions of the research. With the data obtained, it will also be revealed what engineer women who are exposed to“mansplaining”do and how they feel in the face of this situation. Based on this purpose, it is thought that patriarchal culture, especially language, should be abandoned and a non-sexist communicative behavior should be developed.