Branşlara göre hemşirelerin mesleki ve fiziksel aktivite düzeyleri, izometrik – izokinetik kuvvet parametreleri ve mesleki tükenmişlikleri arasındaki ilişkisi
The relationship between nurses occupational physical activity levels, isometric - isokinetic strength parameters and occupational burnout according to branches
  1. Tez No: 838297
  2. Yazar: SEREN TÜRK KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ AKALAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Spor, Nursing, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, Ankara Şehir Hastanesi'nde yoğun bakım, ameliyathane, acil, servis ve poliklinik birimlerinde çalışan hemşirelerin mesleki tükenmişlik oranları, minimum fiziksel aktivite (FA) tavsiyelerini karşılayıp karşılamadığını ve mesleki FA'nın önerilen FA düzeylerine katkısı oranını belirlemek. İkincil bir amaç ise, izometrik ve izokinetik kas kuvveti ölçümlerinin FA düzeyi arasındaki olası ilişkileri belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma Ankara Şehir Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi Sporcu Sağlığı Rehabilitasyon Laboratuvarında yapıldı. Katılımcılar, çalışmaya uygun görülen, 20-30 yaş arası, yoğun bakım, ameliyathane, acil, servis ve poliklinik hizmetlerinde çalışan, her branştan 20, toplamda 100 sağlıklı hemşire bu çalışmaya davet edildi. Hemşirelerin araştırmacı tarafından hazırlanan demografik anket formu, Maslach Tükenmişlik Ölçeği (MTÖ) ve Fiziksel Aktivite Değerlendirme Anketi (FADA) uygulandı. Kas kuvveti ölçümleri için Diers Myoline: İzometrik kas kuvveti ölçüm sistemi ve Isomed 2000 Basic: İzokinetik sistem kullanıldı. İzometrik kas kuvvetinde gövde kasları, izokinetik kas kuvvetinde ise hamstring kas kuvvetinin ölçülmesi işlemi uygulandı. Bulgular: Kadın hemşirelerin izometrik ve izokinetik değerleri erkeklerin değerinden anlamlı şekilde düşük bulunmuştur (p0,05). Gelir durumu 6,000 TL altında olanların FADA-iş (p=0,002) ve FADA-toplam (p=0,013) puanı gelir durumu 6,000 TL ve üzeri olanların puanından anlamlı şekilde düşük bulunmuştur. Nöbet tutan hemşirelerin İzRFleks180 (p=0,015), İzLFleks180 (p=0,043), İzRExt180 (p=0,015), İzLExt180 (p=0,019), İzRFleks60 (p=0,033), İzLFleks60 (p=0,049), İzRExt60 (p=0,018), İzLExt60 (p=0,037), GExt (p=0,039), FADA-iş (p0,05). Çalışma yeri arasında GExt ölçümü açısından anlamlı farklılık görülmüştür (p=0,028). Serviste ve poliklinikte çalışanların GExt ölçümü acil ve yoğun bakımda çalışanların ölçümünden anlamlı şekilde düşüktür.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study was to determine the levels of occupational burnout among nurses working in the intensive care, operating room, emergency, ward, and outpatient units at Ankara City Hospital, and to assess whether they meet the minimum recommended levels of physical activity (PA) and the contribution of occupational PA to the recommended PA levels. A secondary objective was to explore the possible relationships between isometric and isokinetic muscle strength measurements and PA levels. Materials and Methods: The study was conducted at the Sports Health Rehabilitation Laboratory of Ankara City Hospital Physical Medicine and Rehabilitation Hospital. A total of 100 healthy nurses, aged between 20 and 30 years, working in the intensive care, operating room, emergency, ward, and outpatient services, with 20 participants from each specialty, were invited to participate in the study. The researchers administered a demographic questionnaire, the Maslach Burnout Inventory (MBI), and the Physical Activity Assessment Questionnaire (PAAQ) to the nurses. Diers Myoline, an isometric muscle strength measurement system, and Isomed 2000 Basic, an isokinetic system, were used for muscle strength measurements. Isometric muscle strength measurements included trunk muscles, while isokinetic muscle strength measurements focused on hamstring muscle strength. Findings: The isometric and isokinetic values of female nurses were significantly lower than those of male nurses (p0.05). Nurses with an income below 6.000 TL had significantly lower scores in FADA-work (p=0.002) and FADA-total (p=0.013) compared to those with an income of 6.000 TL and above. Nurses on duty had significantly higher values in IzRFlex180 (p=0.015), IzLFlex180 (p=0.043), IzRExt180 (p=0.015), IzLExt180 (p=0.019), IzRFlex60 (p=0.033), IzLFlex60 (p=0.049), IzRExt60 (p=0.018), IzLExt60 (p=0.037), GExt (p=0.039), FADA-work (p0.05). There was a significant difference in Gext measurement among different work settings (p=0.028). The Gext measurement of nurses working in the ward and outpatient departments was significantly lower than those working in the emergency and intensive care units.