A norm-affect-risk model of online political expression
Çevirim içi siyasi ifadenin norm-duygu-risk modeli
  1. Tez No: 780659
  2. Yazar: AYŞENUR DAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERİK C. NİSBET
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The Ohio State University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu tez, bireylerin düşük maliyetli fakat yüksek riskli çevirim içi siyasi faaliyetler hakkındaki yargı ve karar mekanizamalarını analiz etmek için sosyal-psikolojik bir yaklaşım sunmaktadır. Sosyal normlar ve risk hakkındaki yargı ve karar mekanizmaları çalışma alanlarından yola çıkarak, vatandaşların çevirim içi siyasi ifade bağlamında şebekeleşmiş otoriterlik hakkındaki tecrübelerini ele almak adına kuramsal bir model öne sürmektedir. İki şebekeleşmiş otoriter ortamda gerçekleştirilmiş olan çevirim içi anketler, öne sürülen kuramsal modeli iki ayrı çalışma bünyesinde test etmek için gözleme dayalı kanıt sağlamaktadır. Bulgular bireylerin çevirim içi siyasi ifadede bulunma yönündeki kararlarında bu tür bir etkinliğin riskleri hakkındaki düşüncelerindense bu ifadesel etkinliğe yönelik duygularının daha etkili olduğunu göstermektedir. Bunun yanında, rejimlerin baskı odaklı buyruksal normlarının belirginliği bireylerin çevirim içi ifade hakkındaki risk algılarının hem duygusal hem de bilişsel etmenlerini etkilerken, bireylerin siyasi düşüncelerini çevirim içi ortamlarda ifade etme konusundaki niyetlerini de bu tür bir ifadede bulunmak ile ilgili hisleri üzerinden dolaylı olarak şekillendirmektedir. Bulgular aynı zamanda rejim karşıtlığı ve siyasal ifadenin konusu ile ilgilenme seviyesinin bu bağlantılar üzerindeki koşullu etkisini de göstermektedir. Genel olarak, bu çalışma odak noktasını bireyler üzerine çekerek çevirim içi siyasal ifadenin vatandaş seviyesinde baskı süreçleri ile ilgili bulunduğu katkıya incelikli bir anlayış sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, I offer a social-psychological approach to analyzing the experience of individuals' judgment and decision-making processes about their engagement in low-cost but high risk online political behaviors. Drawing on social norms and risk judgment and decision-making frameworks, I propose a theoretical model to address citizens' experiences with networked authoritarianism in the context of online political expression. Online surveys conducted in two networked authoritarian contexts provide empirical evidence to test the proposed theoretical model in two separate studies. My findings suggest that how individuals feel about online political expression influences individuals' decision to engage in it more so than how much risk they think there is. Moreover, while salience of regime's repressive injunctive norm impacts both affective and cognitive risk components pertaining to online expression, it indirectly influences intention to express political opinions online via citizens' feelings about the behavior. The findings also reveal the conditional impact of regime opposition and involvement with the content of expressive behaviors on these relationships. Overall, by bringing the focus back to individuals, this project offers a more nuanced understanding of how online political expression contributes to endeavors to deal with repression at the citizen level.