The new publicness and urban citizenship in post industrial Islamabad, Pakistan
Yeni kamuluk ve kent vatandaşlığı post endüstriyel İslamabad, Pakistan
- Tez No: 780670
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Pakistan'ın başkenti İslamabad, 60'ların yaygın ruhuna uygun olarak tasarlandı - ızgara demir planı, işlevselci planlama, agresif imar, araç tercihleri vb. ve kentsel vatandaş için bölgeselliği açık, zorunlu ve yukarıdan aşağıya idari bir şekilde tanımlar. Kent dokusunun şehir için tasavvur edilmesi ve uygulanması, ayrımcılığın ve çatallanmaların tanımlayıcı yüz olmasına izin verir. Kentsel yaşamı, sosyal etkileşimleri, karşılaşmaları, içerme ve dışlamanın yönlerini ve kent içindeki yurttaşlık ve üyelik kavramlarını, kentin biçimi ve kontrol mekanizmaları sayesinde, bir fikri sürdürmek için çatallı çizgilerle tanımlanmaya zorlar. şehrin fiziksel ve sosyal yönlerinin nasıl örtüştüğü. Bununla birlikte, şehir hala orijinal zeitgeist'ını takip etse de, başlangıcından bu yana geçen altmış iki yıl içinde dünya bazı önemli değişimler gördü. Teknolojik olanaklarla birlikte, ikincil sektörden üçüncül sektöre ekonomik bir geçiş olmuştur. Kablosuz teknolojinin ve dijitalleşmenin her yerde bulunan doğası, ilişkilerin yönetilebileceği bir ölçekte bir kaymaya izin verdi. Bu değişimler, politik, ekonomik ve sosyal etkileşimleri şekillendiren ve düzenleyen yeni kentsel dijital platformların yaratılmasına olanak sağlamıştır. İslamabad'ın kentsel peyzajı içindeki bir dijital kentsel platformun birincil örneği, araç çağırma platformu olan Careem'dir. Platform, kentsel vatandaşlar arasındaki sosyal etkileşimlerin küratörlüğünü ve yeniden düşünülmesini sağlar ve kentsel dokunun hem sosyal hem de maddi olarak bir araya gelme biçiminin yeniden oluşturulmasıyla sonuçlanır. Araştırma, platform gerçekliğinin kentsel peyzaja aşılanmasının mevcut katmanlı gerçeklikleri yeniden tanımladığını ve post-endüstriyel İslamabad'da kentli olma kavramını yeniden yarattığını öne sürüyor. Platformun ürettiği kentsel özgüllüklerdeki değişiklikleri araştırıyor, eski sosyal uygulamaları yeniden tanımlayan ve yeniden yapan yeni normlar ve uygulamalar üretiliyor. Araştırmanın amacı, daha önce ayrışma kavramlarıyla tanımlanan kent vatandaşlığı, üyelik, kamu kavramı ve buna bağlı olarak kamusallığın platform mantığının aşılanmasıyla yeniden tanımlanıp tanımlanmadığını ve nasıl tanımlandığını araştırmaktır. İslamabad'ın fiziksel şehri ve sosyal şehri aracılığıyla sergilenen orijinal doğrusal ilişkinin yeniden oluşturulmasında bireylerin ve halkın rolünü daha da araştırıyor.
Özet (Çeviri)
The capital city of Pakistan, Islamabad was designed in congruence with the prevalent zeitgeist of the 60's – grid iron plan, functionalist planning, aggressive zoning, vehicular preferences etc. The axial city is defined by differentiated zones that effectively bifurcates the city both functionally and socially and defines territoriality for the urban citizen in an overt, enforced, and top-down administrative manner. The way the urban fabric is envisioned and enforced for the city allows segregation and bifurcations to become the defining face. It forces urban living, social interactions, encounters, aspects of inclusion and exclusion, and the notions of citizenship and membership within the city to be defined by bifurcated lines – by virtue of the form of the city and its control mechanisms for maintaining an idea of how the physical and the social aspects of the city coincide. However, while the city still follows its original zeitgeist, the world has seen some essential shifts in the sixty-two years since its inception. With technological affordances there has been an economic shift from the secondary to the tertiary sector. The ubiquitous nature of wireless technology and digitization has allowed a shift in scale where relations can be managed. These shifts have allowed the creation of new urban digital platforms that mold and orchestrate political, economic, and social interactions. A primary example for a digital urban platform within the urban landscape of Islamabad is Careem – a platform for ride hailing. The platform allows curation and rethinking of social interactions between urban citizens and results in a remaking of the way the urban fabric comes together – both socially and materially. The research posits that the infusion of the platform reality into the urban landscape redefines existing stratified realities and remakes the notion of being an urbanite within the post-industrial Islamabad. It explores the alterations in urban specificities that the platform generates, the new norms and practices are generated that redefine and remake older social practices. The aim of the research is to explore if and how urban citizenship, membership, the notion of the public, and by extension publicness previously defined by the notions of segregation is being redefined by the infusion of the platform logic. It further explores the role of the individuals and the public in the reconstitution of the original linear relationship exhibited through the physical city and social city of Islamabad.