Kedilerin enjeksiyon yeri sarkomlarında PD-1 ve PD-L1 sunumlarının immunohistokimyasal olarak araştırılması
Immunohistochemical evaluation of PD-1 and PD-L1 expression in feline injection site sarcoma
- Tez No: 780669
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN İPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Patoloji, Veteriner Hekimliği, Pathology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada kedi enjeksiyon yeri sarkomları (KEYS) için immunoterapinin farklı bir yönden ele alınmasını sağlayabilecek olan programlı hücre ölümü 1 (PD-1) ve programlı hücre ölümü 1 ligandı (PD-L1) sunumlarının immunohistokimyasal olarak araştırılması amaçlanmıştır. PD-1/PD-L1 eksprese eden tümörlerde, bu yolağın baskılanması temeline dayanan tedavi stratejilerinin uygulanması mümkün olabilmektedir. Bu amaçla çalışmamızda öncelikle KEYS'lerin histolojik olarak klasifikasyonları yapılmış, ardından sarkomların malignite derecesi ve lenfosit infiltrasyon yoğunluğu belirlenerek, PD-1, PD-L1 sunumlarının farklı malignite dereceleri ile karşılaştırmalı olarak değerlendirmesi yapılmıştır. Tümörler histopatolojik görünümlerinin yanında immunohistokimyasal olarak vimentin, S100, düz kas aktini (SMA) ve sarkomerik aktin ile boyandı ve incelemeler sonrasında 8 olguya fibrosarkom, bir olguya indiferensiye sarkom, bir olguya liposarkom ve bir olguya rabdomyosarkom tanısı konuldu. PD-1 sunumlarının daha çok lenfoid infiltrasyonlarda ve makrofaj benzeri hücrelerde, olduğu, PD-L1'in ise daha çok tümöral hücrelerde ve infiltre makrofaj benzeri hücrelerde bulunduğu görüldü. Bulguların Pearson korelasyon analizi ile karşılaştırılmasında, tümör farklılaşmasının PD-1 ile orta dereceli (p < 0,05), PD-L1 ile ise yüksek dereceli (p < 0,01) bir korelasyonu bulunduğu görüldü. Tümör derecesinin de PD-1 ile düşük, PD-L1 ile orta dereceli korelasyon gösterdiği belirlendi (p > 0,05). PD-1 ve PD-L1 arasında ise orta dereceli bir korelasyon tespit edildi (p < 0,05). Bu bilgiler ışığında PD-1 ve PD-L1'in artan ekspresyonunun KEYS'lerde zayıf tümör farklılaşması ve dolayısıyla kötü prognozla ilişkili olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to investigate the immunohistochemical expression of programmed cell death 1 (PD-1) and programmed cell death 1 ligand (PD-L1), which could lead to a new approach to immunotherapy for feline injection site sarcomas (FISS). In tumors expressing PD-1/PD-L1, treatment strategies based on pathway suppression are possible. To that end, histological classifications of FISS were made first, followed by grading of sarcomas and lymphocyte infiltration density, and finally a comparative evaluation of PD-1, PD-L1 presentations with different grades. Tumors were immunohistochemically stained with vimentin, S100, smooth muscle actin (SMA), and sarcomeric actin in addition to their histopathological appearance, and 8 cases were diagnosed as fibrosarcoma, 1 case as an undifferentiated sarcoma, 1 case as a liposarcoma, and 1 case as a rhabdomyosarcoma. PD-1 was found mostly in lymphoid infiltrates and macrophage-like cells, whereas PD-L1 was mostly found in tumoral cells and infiltrating macrophage-like cells. When the results were compared using Pearson correlation analysis, it was found that tumor differentiation had a moderate correlation with PD-1 (p < 0.05) and a strong correlation with PD-L1 (p < 0.01). Tumor grade was found to have a low correlation with PD-1 and a moderate correlation with PD-L1 (p > 0.05). Based on this data, it was concluded that increased PD-1 and PD-L1 expression may be associated with poor tumor differentiation and thus poor prognosis in FISS.