Trajectory planning and tracking for autonomous vehicles
Otonom araçlar için yol planlanamsı ve takibi
  1. Tez No: 780691
  2. Yazar: HALUK LEVENT ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KLAUS WERNER SCHMIDT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Uygun yolları bulmak, otonom araçların ve robotların geliştirilmesi için önemli bir konudur. Burada otonom araçların tek bir noktadan dönemedikleri için keskin virajları takip edemeyecekleri de göz önünde bulundurulmalıdır. Bu nedenle, minimum uzunluk ve engellerden yeterli mesafe gibi ilave istenen özelliklere sahip düzgün yolları hesaplamak önemlidir. Ayrıca, pratik uygulamalar bu tür yolların gerçek zamanlı olarak hesaplanmasını gerektirir. Bu tez, otonom araçların yol planlaması ve takibi için genel bir yöntem geliştirmektedir. Belirtilen gereksinimler doğrultusunda, önerilen algoritma düzgün eğriler sağlar ve planlanan yolda keskin köşelerden kaçınır. Önerilen algoritma, Voronoi Boundary Visibilty and Steiner Points Repeatedly (VV-ST-R) algoritması ile türetilen köşeli düz çizgi yollar ile sonuçlanan mevcut yol planlama algoritmasına dayanmaktadır. Bu algoritmadan kaynaklanan istenmeyen keskin köşeler, Bezier eğrileri kullanılarak düzgün eğrilerle değiştirilir. Bu sayede yolun takip edilirliği artırılmış olur. Performans kriteri olarak yolun hesaplama süresi, engele en kısa yol mesafesi ve yolun toplam uzunluğu belirlenmiştir. Çeşitli hesaplama deneylerinde önerilen algoritma ve önceki algoritmalar karşılaştırılır. Ek olarak, Bezier eğrisi kontrol noktalarının seçilmesi için önerilen yöntem değerlendirilir. Önerilen algoritmanın, yeterli bir engel mesafesi ve küçük bir hesaplama süresi ile kısa düzgün yollar ile sonuçlandığı bulunmuştur. Son olarak, önerilen yolların izlenebilirliği, yol takibi için Pure Pursuit algoritması kullanılarak araba benzeri robotlarla simülasyonlar yapılarak doğrulanır. Ayrıca önerilen yöntemin hem karayolu taşıtları hem de mobil robotlar için kullanılabilmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Finding appropriate paths is an essential issue for the development of autonomous vehicles and robots. Hereby, it has to be considered that autonomous vehicles cannot follow sharp corners, as they cannot turn on a single point. Therefore, it is important to compute smooth paths that have additional desirable properties such as minimum length and sufficient distance from obstacles. Furthermore, practical applications require the computation of such paths in real time. This thesis develops a general method for path planning and tracking of autonomous vehicles. In line with the stated requirements, the proposed algorithm ensures smooth curves and avoids sharp corners on the planned path. The proposed algorithm is based on different existing path planning algorithm which named as the Voronoi Boundary Visibilty and Steiner Points Repeatedly (VV-ST-R) that result in straight-line paths with corners. The undesired sharp corners resulting from these algorithm are replaced by smooth curves using Bezier curves. In this way, the traceability of the road is increased. As performance criteria, the path's calculation time, the shortest path distance to the obstacle, and the total length of the path are determined. In various computational experiments, the proposed algorithm and the previous algorithm are compared. In addition, proposed method for choosing Bezier curve control points are evaluated. It is found that the proposed algorithm results in short smooth paths with a sufficient obstacle distance and a small computation time. Finally, the traceability of the proposed paths is confirmed by driving simulations with car-like robots using the Pure Pursuit algorithm for path tracking. It is further expected that the proposed method can be used for both road vehicles and mobile robots.