Occupational change and labor market polarization in Turkey
Türkiye'deki iş kollarının değişimi ve iş piyasasındaki kutuplaşma
  1. Tez No: 780690
  2. Yazar: FURKAN FIRATLI
  3. Danışmanlar: DR. VLADİMİR E. GİMPELSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: National Research University Higher School of Economics
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Ekonomi literatürü teknolojik gelişmelerin iş piyasası üzerindeki kutuplaşma etkisini işaret etmektedir. Ancak bütün iş piyasalarında ücretler / yetenek hiyararşisine göre kutuplaşma etkisi gözlenmemiştir. Bu argümanlara dayanarak, bu çalışmada Türkiye'deki iş kollarındaki değişim ve iş piyasasındaki kutuplaşma etkisi incelenmiştir.“İş”tanımı meslek kolu ve sektörler bazda iki boyutta tanımlanmıştır. Bu tanıma göre“işler”ücret / yetenek hiyerarşisini inceleyebilmek adına ağırlıklı ortalama okul süresi ve ağırlıklı ortalama ücretlere göre beş kategoriye ayrıştırılmıştır. Bu kategorilerdeki değişimi gözlemlemek için TÜİK'ten edinilen bilgiler Türkiye Hanehalkı İşgücü ham verisi işlenerek , 2005-2018 yılları arasındaki değişim incelenmiştir. Ampirik sonuçlara göre Türkiye'de yetenek (ortalama okul süresi kategorileri) bazında artış eğilimi, bütün beş kategori dahil olmak üzere, gözlemmiştir. Ancak işgücü (gelir seviyesine göre beş kategori) en üst ve en alt dilimlerde diğer orta sınıf dilimlerine göre artış gösterme eğilimdedir. İş piyasasındaki gelir seviyesine göre U şekildeki kutupsallaşma etkisi gözlemiş, ancak kabiliyet / eğitim ölçütüne göre monotonik artış gözlenmiştir. Türkiye bu nedenle literatürdeki -her iki kategoride de kutupsallaşma - argümanına aykırı bir İş Piyasası grafiği çizmektedir. Bu durumun nedenleri sonraki bilimsel araştırmalara açıktır. Ancak en üst gelir seviyesine ait işlerin farklı meslek gruplarından olmasına rağmen kamu sektörüne ait olmaları nedeni ile bu sonuçların kurumsal nedenleri adres gösterilmiştir. Bu durum bilimsel incelemeye açıktır.
Özet (Çeviri)
Recent empirical studies on both advanced economies and developing economies argue the polarization impact of technology on labor markets. On the other hand, not all the labor markets display polarized wage/skill hierarchy. Besides, explanatory variables for polarization effects such as technology, the role of institutions are arguable. Based on these arguments, I analyze occupational change and labor market polarization in Turkey. I defined jobs as occupations by industries, and then I categorize jobs into 5 quantiles by means years of schooling and mean monthly income to display wage/skill hierarchy. I analyze the employment change in each quantile from 2005 to 2018. Empirical findings show skill upgrading in the labor market; whereas employment expansion occurred in the top and bottom income quantiles and the middle-income groups are vanishing. These findings suggest that the labor market is polarized and also indicates an economic mismatch. The impact of technology as an explanatory variable is open for further research, but the case fits into Routine Biased Technological Change. Yet, the role of institutions through a disproportionate expansion of employment in the public sector addresses the role of institutions as an explanatory variable for polarization.