Hemşirelikte kültürel liderlik ölçeğinin geliştirilmesi
Development of cultural leadership scale in nursing
- Tez No: 780705
- Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Günümüzde örgüt kültürünü benimsemiş ve liderlik özellikleri taşıyan yönetici hemşirelere gereksinim vardır. Bu kapsamda çalışmanın amacı, hemşirelerin değerlendirmesiyle yönetici hemşirelerinin kültürel liderlik düzeylerini belirleyecek geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı geliştirmektir. Araştırmanın açıklayıcı faktör analizinin örneklemini Trabzon il merkezindeki hastanelerde görev yapan 355 hemşire oluştururken, doğrulayıcı faktör analizinin örneklemini ise 258 hemşire oluşturmuştur. Test-tekrar test ise toplam 50 hemşireyle yapılmıştır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Kültürel Liderlik Ölçeği ve Değer Temelli Liderlik Ölçeği ile toplanmıştır. Bulgular doğrultusunda taslak ölçeğin yüzey geçerliği sağlanmış ve kapsam geçerlilik indeksi 0.77 olarak hesaplanmıştır. Açıklayıcı faktör analizi için Kaiser-Meyer-Olkin değeri 0.95, Barlett testi X2=7991.66 (p0.05) olarak bulunmuştur. Bunun yanı sıra yönetici hemşirelerin ölçek toplam puan ortalaması 3.81±0.77'dir.
Özet (Çeviri)
Today, nurse managers who have internalized organization culture and have leadership qualities are needed. In this sense, the aim of the study is to develop a valid and reliable measurement tool that is able to determine cultural leadership level of nurse managers by nurses' assessments. A total of 355 nurses working at the hospitals in the city center of Trabzon Province consisted of the sample of the explanatory factor analysis while the sample of the confirmatory factor analysis was consisted of 258 nurses. Test-retest analysis was done with a total of 50 nurses. Data were gathered using Information Request Form, Cultural Leadership Scale and Value Based Leadership Scale. In line with the findings obtained, surface validity was achieved and content validity index was found to be 0.77. For explanatory factor analysis; Kaiser-Meyer-Olkin value was 0.95, Barlett test was X2=7991.66 (p0.05). Also; average score of the total scale of nurse managers was 3.81±0.77. Nurses' perceiving the nurse manager as a cultural leader was affected by considering the nurse manager as a leader, being satisfied from the nurse manager, working on the surgery unit and being satisfied from the hospital; respectively. As a result; Cultural Leadership Scale can be used as a valid and reliable measuring scale by nurses who are the followers of the nurse managers in order to determine their cultural leadership level.