Sağlık profesyonellerinin kültürel alçak gönüllülük ve birey/hasta mahremiyetine yönelik görüşleri
Health professionals' opinions towards cultural humility and individual/patient privacy
- Tez No: 837662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE BEKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Araştırmada sağlık profesyonellerinin kültürel alçak gönüllülük ve birey/hasta mahremiyetine yönelik görüşlerini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Örneklemi 01.05.2022-15.06.2022 tarihleri arasında Havza Devlet Hastanesi, Aile Sağlığı Merkezleri ve Havza Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi'nde çalışan ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 210 sağlık profesyonelleri oluşturmuştur. Veriler Kişisel Bilgi Formu ve Hemşirelikte Hasta Mahremiyeti Ölçeği ve Kültürel Alçak Gönüllülük Görüş Formu ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; Varyans analizi, Bağımsız gruplarda t testi, Kruskal Wallis, Mann Whitney U testi, Çarpıklık (skewness) ve basıklık (kurtosis) kat sayıları, Cronbach's Alpha testleri kullanılmıştır. Araştırmaya katılan sağlık profesyonellerinin %33,8'inin hemşire, %22,9'unun doktor, %13,3'ünün ebe, %84,3'ünün devlet hastanesinde, %45,7'sinin serviste çalıştığı belirlenmiştir. Sağlık profesyonellerinin Hemşirelikte Hasta Mahremiyeti Ölçeği toplam puan ortalaması 4,59±0,47'dir. Hemşirelikte Hasta Mahremiyeti Ölçeği alt boyutları puan ortalamaları ise, özel hayat ve kişisel bilgilerin gizliliği 4,57±0,47; cinsiyete ilişkin mahremiyet 4,48±0,57; kendini koruyamayanların mahremiyeti 4,64±0,57; bedensel mahremiyet 4,67±0,59; uygun ortam oluşturma 4,67±0,58'dir. Sağlık profesyonellerinin mahremiyete özen puanının yüksek olduğu bireylerin/hastaların mahremiyetine yüksek düzeyde özen gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the research was to determine the views of health professionals regarding cultural humility and individual/patient privacy. The research was conducted in descriptive type. The sample consisted of 210 health professionals who worked at Havza State Hospital, Family Health Centers and Havza Physical Therapy and Rehabilitation Center between 01.05.2022 and 15.06.2022 and volunteered to participate in the research. Data were collected with the Personal Information Form, Patient Privacy in Nursing Scale and Cultural Humility Opinion Form. In evaluating the data; Analysis of variance, t-test in independent groups, Kruskal Wallis, Mann Whitney U test, skewness and kurtosis coefficients, and Cronbach's Alpha tests were used. It was determined that 33.8% of the health professionals participating in the research worked as nurses, 22.9% as doctors, 13.3% as midwives, 84.3% in public hospitals and 45.7% in wards. The total score average of healthcare professionals on the Patient Privacy in Nursing Scale is 4.59±0.47. The mean scores of the subscales of the Patient Privacy in Nursing Scale are: privacy and confidentiality of personal information: 4.57±0.47; privacy regarding gender 4.48±0.57; privacy of those who cannot protect themselves 4.64±0.57; physical privacy 4.67±0.59; Creating a suitable environment is 4.67±0.58. It has been determined that health professionals pay a high level of attention to the privacy of individuals/patients with high privacy care scores.