Tekrarlayan gebelik kayıpları olan hastaların serum endokan ve doku faktörü düzeylerinin belirlenmesi
Determination of the levels of serum endocan and serum tissue factor amongst the patients experiencing repeated pregnancy loss patients
  1. Tez No: 780711
  2. Yazar: AYLİN ÇAKIROĞLU ESER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERBİL ÇAKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı tekrarlayan gebelik kaybı (TGK) olan hastalarda serum endokan ve doku faktörü düzeylerinin belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya; 18-40 yaş arasında TGK tanısı almış, maternal ve paternal karyotip analizleri normal, histerosalpingografi (HSG) çektirmiş, aktif enfeksiyöz hastalığı veya kronik hastalığı olmayan, edinsel trombofili testleri normal, gebe veya lohusa olmayan, en son abortunun üzerinden en az 3 ay geçmiş 60 gönüllü katılmıştır. Kontrol grubuna 18-40 yaş arasında olan, kronik hastalığı olmayan, ≥ 2 çocuğu olan ve ≤1 abortu olan 20 gönüllü katıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine of tissue factor and endocan levels in serum in repeated pregnancy loss (RPL) patients. Methods: Sixty volunteers, ages 18 to 40, with recurrent pregnancy loss, normal maternal and paternal karyotype analyses, hysterosalpingography (HSG), no active infection or chronic disease, normal acquired thrombophilia tests, not pregnant or in puerperium, and at least 3 months since the last abortion, participated in the study. Twenty volunteers, ages 18 to 40, no active infection or chronic disease, ≥2 children and ≤1 abortion, participated in the study. Results: Serum endocan and tissue factor levels in the RPL patient group were found to be significantly higher than in the control group (p≤0.001 for both). There was no significant difference in serum endocan and tissue factor levels between RPL patients whose last pregnancy resulted in live birth (n=15) and the control group (respectively, p=0.114 and p=0.479). Serum endocan and tissue factor levels of RPL patients whose last pregnancy resulted in abortion (n = 45) were discovered to be higher than in the control group (p≤0.001 for both).