Açıklanamayan tekrarlayan gebelik kayıpları olan hastalarda serum sestrin protein düzeyinin incelenmesi
Analysis of serum sestrin protein level in patients with unexplained recurrent pregnancy loss
  1. Tez No: 725659
  2. Yazar: ÖMER FARUK TOTO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Amaç: Tekrarlayan gebelik kaybı ile serum sestrin düzeyi arasındaki ilişkiyi belirleyerek oksidatif stresin tekrarlayan gebelik kaybı (TGK) patofizyolojisindeki yerini anlamak, önemli bir oksidatif stres belirteci olan sestrinin bu süreçteki etkisini ortaya koymaktır. Bunun sonucunda hastaların tanı ve tedavisinde kullanılabilecek ek yöntem ve gereçlerin geliştirilmesine katkı sağlamaktır. Materyal-metot: Çalışmamız prospektif vaka kontrol çalışmadır. Örneklem hesabına uygun olarak daha önce Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniklerine tekrarlayan gebelik kaybı nedeniyle başvurmuş ve bilinen etiyolojiler açısından değerlendirilmiş, tetkik edilmiş, sonuçta açıklanamayan tekrarlayan gebelik kaybı belirlenmiş 18-45 yaş arası 60 kadın hasta ve bu hasta grubuna sosyodemografik özellikleri ve sağlık geçmişi benzer 1:1 oranında açıklanamayan tekrarlayan gebelik kaybı olmayan, TGK için risk faktörü bulunmayan 60 kadın kontrol grubu olmak üzere toplamda 120 katılımcı dahil edildi ve bütün hastalardan aydınlatılmış onam formu alındı. Bulgular: Çalışmaya 60 kişilik kontrol grubu ile 60 kişilik açıklanamayan tekrarlayan gebelik kaybı olan vaka grubu dahil edildi. Vaka grubunda 10 kişi (%16,7) çalışma sırasında gebe idi. Çalışmaya katılan açıklanamayan tekrarlayan gebelik kaybı olan hasta grubunun yaş ortancası 33 olup yaşları 22 ile 45 arasında değişmekteydi. Kontrol grubunun ortancası 35 olup yaşları 20 ile 44 arasında değişmekteydi. İki grubun yaşları arasında fark yoktu (p=0,256). Vaka grubunun vücut kitle indeksi (VKİ) ortalaması 25,5 ± 3,1, hasta grubunun ortalaması ise 27 ± 5,1 idi. Vaka ve kontrol grubunun VKİ'leri arasında anlamlı fark bulunmadı (p=0,056).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to understand the role of oxidative stress in the pathophysiology of recurrent pregnancy loss (RPL) by determining the relationship between recurrent pregnancy loss and serum sestrin level, to reveal the effect of sestrin, an important oxidative stress marker, in this process. As a result, it is to contribute to the development of treatment options along with additional methods and equipment that can be used in the diagnosis and treatment of patients. Material-Method: Our study is a prospective case-control study. In accordance with the sample calculation, 60 women between the ages of 18-45 who applied to the Health Sciences University Istanbul Kanuni Sultan Süleyman Health Training and Research Medical Center Gynecology and Obstetrics outpatient clinics due to recurrent pregnancy loss and were evaluated and examined in terms of known etiologies, and unexplained recurrent pregnancy loss was determined as a result. A total of 120 participants, including the patient and the control group of 60 women with similar sociodemographic characteristics and health history, with a 1:1 ratio of unexplained recurrent pregnancy loss and no risk factor for RPL, were included in this patient group, and informed consent was obtained from all patients. Result: A control group of 60 people and a case group of 60 patients with unexplained recurrent pregnancy loss were included in the study. During the study, ten subjects (16.7%) in the case group were pregnant. The median age of the patient group with unexplained recurrent pregnancy loss who participated in the study was 33, and their ages ranged from 22 to 45. The median of the control group was 35 and their ages ranged from 20 to 44. There was no difference between the ages of the two groups (p=0.256). The mean body mass index (BMI) of the case group was 25.5 ± 3.1, and the mean of the patient group was 27 ± 5.1. There was no significant difference between the BMIs of the case and control groups (p=0.056).