Dialogue for Peace Education: The Case of an Alternative School
Barış Eğitimi İçin Diyalog: Alternatif Bir Okul Örneği
- Tez No: 780737
- Danışmanlar: PROF. DR. DAVID JOSEPH FLINDERS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Indiana University Bloomington
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Diyalog, barış eğitimi pedagojisi için temel fırsatlar vaat ediyor. Bununla birlikte, alandaki dikkate değer kuramsal bilgilere ragmen eleştirel diyaloğa odaklanan literatürde, eleştirel diyaloğu benimsemenin önündeki olası zorlukları belirlemek, analiz etmek ve üstesinden gelmek doğrultusunda ampirik araştırmalara ihtiyaç vardır. Bu çalışma, ABD okullarında barış eğitiminin sınıf içi uygulamalarını incelemektedir. Bu hedefle, potansiyel olarak tartışmalı barış pedagojisinin mevcut Batı eğitim sisteminde nasıl uygulanacağına ilişkin sınırlı literatüre katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Bu araştırma, barış eğitimi uygulamasının merkezinde yer alan soruları eleştirel barış eğitimi ve Freireci diyalog perspektifinden araştırmaktadır. Mülakat, gözlem ve belge yoluyla toplanan veri üzerinde yapılan bu nitel vaka çalışması, yapısal eşitsizliklerin, yerel bilgi ve Freire diyaloğunun bileşenlerini (yani sevgi, alçakgönüllülük, inanç, karşılıklı güven, umut ve eleştirel düşünme) barış eğitimi uygulamasındaki ifadeleri üzerinde odaklanmaktadır. Bu çalışmanın sonuçları, mevcut resmi eğitim ortamlarında barış eğitimi uygulamalarına yönelik bir dizi zorluğu ortaya çıkarmıştır. Katılımcılar barış pedagojilerindeki ana zorluklar olarak medyayı, sosyal normları ve güç eşitsizliklerini vurgulamışlardır. Çalışmanın bir başka önemli bulgusu da, bu çalışmadaki barış eğitimcilerinin her birinin sınıflarında ve öğrenciler ve meslektaşları ile etkileşimlerinde kullanılan diyalog bileşenlerini etkili bir şekilde kullanmalarının önemidir. Ayrıca, bu barış eğitimcilerinin uygulamalarında yerel bilginin önemli rolünün altı çizilmektedir. Çalışmanın bulguları, diyaloğu bir öğrenim aracı olarak kullanmaya yönelik öneriler sunmaktadır. Örgün eğitimde barış eğitiminin müfredat, eğitim programları ve öğretim süreçlerinde derinlemesine ve kapsamlı olarak uygulanmasının önemi vurgulanmaktadır. Bulgular özellikle, Freire diyaloğunu eğitim ortamlarında kullanmak için resmi okul ortamının hayati özellikleri ve diyaloğu sınıflarında verimli bir şekilde uygulayabilen barış eğitimcilerinin nitelikleri hakkında fikir vermektedir.
Özet (Çeviri)
Dialogue promises fundamental opportunities for peace education pedagogy even in the hidden culture of war and violence in schools. However, despite the remarkable theoretical literature focusing on critical dialogue, there is a need for empirical research in order to determine, analyze, and overcome the possible challenges to embracing critical dialogue practices. This study examined the classroom practices of peace education in U.S. schools. In doing so, it aimed to contribute to the limited literature regarding how to practice the potentially controversial peace pedagogy in the current Western educational system. This research explored questions central to the practice of peace education raised by critical peace education and Freirean dialogue. Through interviews, observation, and document analysis, this qualitative case study sought to understand how structural inequalities, local knowledge, and the components of Freirean dialogue (i.e., love, humility, faith, mutual trust, hope, and critical thinking) are acknowledged or expressed in the practice of peace education. The results of this study revealed a number of challenges to teaching peace in the current formal educational settings. The participants emphasized media, social norms, and power inequalities as the main challenges in their peace pedagogy. Another significant finding of the study was that each of the peace educators in this study effectively employed the components of genuine dialogue in their classes and their interactions with students and colleagues. Furthermore, local knowledge was acknowledged in these peace educators' practice. The findings of the study raise implications for employing genuine dialogue as a pedagogy for peace in formal schooling and infusing peace education throughout the school curriculum and context. In particular, the findings offer insights about the vital characteristics of the formal school setting to employ Freirean dialogue, and the attributes of the peace educators who are able to implement dialogue efficiently in their classrooms.