Logistics in the fashion and fashion retail industry in europe under consideration of sustainability aspects (green logistics)
Sürdürülebilirlik konusunda Avrupa'da perakende sektöründe yeşil lojistik uygulamaları
  1. Tez No: 780750
  2. Yazar: MEHMET KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MARCUS O. WEBER, PROF. DR. KFM. CLAUS BÜH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hochschule Niederrhein-University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, zor kararlar vermenize yardımcı olacak, size moda endüstrisindeki lojistik departmanında yeşile nasıl gidileceğine dair bir dizi seçenek, öneri ve somut tavsiyeler verecektir. Bu çalışmanın amacı, bazı hipotezlerin gerçek açıklamalarının nasıl olduğunu bulmaktır. İlk hipotez tedarik zinciri yönetiminde lojistiğin rolünü belirlemektir. Şirket karlılığının yanı sıra müşteri memnuniyetini ve toplam maliyet düşüşünü de etkiler. Lojistik, şirket karlılığını etkilediği gibi, bir şirketin hissedar değerini de etkiler. Şirketler, kurumsal performansın önemli bir ölçüsü olan hissedar değerini artırma hedefiyle giderek daha fazla yönlendirildiğinden, bu özellikle önemlidir. İkincisi, şirketlerin nasıl düşündüğünü belirlemektir. Hangisinin önceliği var, para mı yoksa çevre mi? Diğer hipotez ise tedarik zinciri lojistik yönetiminin Avrupa moda endüstrisine etkisini belirlemektir. Lojistik yönetimi, moda endüstrisinde tedarik zinciri yönetimi kadar kilit bir role sahiptir, ancak tedarik zinciri lojistiği yönetimi moda endüstrisini nasıl etkiler? Dördüncüsü, lojistiğin çevre üzerindeki rolü ve yeşil lojistiğin Avrupa moda endüstrisindeki açıklamasıdır. Son hipotez, hükümetin yeşil perspektif karşısında nasıl davrandığıdır. Yeşil düşünce konusunda çevre politikasının geliştirilmesi için devletin bazı teşvik/yükümlülükler sağlayıp sağlamadığı tespit edilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
With daily stories of record temperatures, extreme weather, and floods and droughts, and of renewable energy, carbon footprints, recycling and energy efficiency, the environment is increasingly becoming headline news. The world‟s governments are moving slowly towards new international agreements that will start to address the impact of business on the environment, and these, undoubtedly, will place new requirements on every organization. But the situation is too urgent to wait for governments alone to act, and today‟s consumers expect every business to take responsibility for its actions – to look at the way it operates and measure its environmental impact, and then put in place a strategy to reduce it. Furthermore, business should become expert in communicating these changes to their customers. This study will help you to make tough decisions, giving you a raft of options, suggestions and concrete advice on how to go green on logistics department in the fashion industry. It includes some interviews with the professional managers from the fashion industry. The purpose of this study is to find out how are the real explanations of some hypotheses. The first hypothesis is to determine the role of logistics in supply chain management. It affects the customer satisfaction and total cost reduction, as well as company profitability. As logistics affects company profitability, it also impacts the shareholders value of a company. This is particularly significant as companies are increasingly being driven by the goal of enhancing shareholders value, a key measure of corporate performance. The second is to determine how companies think. Which one has the priority, money or environment? The other hypothesis is to determine the effect of supply chain logistics management to European fashion industry. Logistics management has a key role in fashion industry as much as the supply chain management but how does supply chain logistics management affect the fashion industry? The forth one is to the role of logistics on the environment and the explanation of green logistics in the European fashion industry. The last hypothesis is how the government acts in the face of green perspective? It will be tried to find out whether it is provided some governmental inducements/obligations to improve the environment policy on green thinking or not.