yaralanma öyküsü olan ve olmayan profesyonel dansçıların fiziksel uygunluk ve yorgunluk düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of physical fitness and fatigue levels of professional dancers with and without a history of injury
- Tez No: 780751
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN DURUTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Çalışmanın amacı, yaralanma öyküsü olan ve olmayan profesyonel latin dansçılarının fiziksel uygunluk parametreleri ve yorgunluk düzeylerini karşılaştırmak idi. Çalışmamızda 18-45 yaşları arasında latin danslarıyla ilgilenen 58 profesyonel dansçı, yaralanma öykülerine göre iki eşit gruba ayrıldı. Bireylerin yaş, boy, vücut ağırlığı, eğitim düzeyi, çalışma durumu gibi demografik özellikleri ile sigara tüketimi, profesyonel olarak dans etme süreleri, antrenman süreleri, son 12 ayda yaşanılan yaralanma öyküleri sorgulanarak kaydedildi. Profesyonel dansçıların fiziksel uygunluk düzeylerinin belirlenmesi için fizyoterapist eşliğinde vücut kütle indeksi, artan hızda mekik yürüme testi, endurans mekik yürüme testi, izokinetik dinamometre ile kas kuvveti ölçümü, sırt kaşıma testi, otur-uzan testi, statik ve dinamik denge testi, T testi, dikey sıçrama testi yapıldı. Yorgunluk düzeyleri Yorgunluk Şiddet Ölçeği ile değerlendirildi. Çalışmanın sonucunda profesyonel dansçıların en çok kas (%51,7) ve eklem (%34,5) bölgelerinde yaralanma yaşadığı, %69'unun danstan yaralanma sebebiyle 1-3 gün uzak kaldığı görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to compare the physical fitness parameters and fatigue levels of professional dancers with and without a history of injury. In our study, 58 professional latin dancers between the ages of 18-45 who were interested in Latin dances were divided into two equal groups according to their injury history. Demographic characteristics such as age, height, body weight, education level, employment status, smoking consumption, professional dancing times, training times, and injury histories in the last 12 months were recorded by questioning. In order to determine the physical fitness levels of professional dancers, body mass index, incremental shuttle walk test, endurance shuttle walk test, muscle strength measurement with isokinetic dynamometer, back scratching test, sit and reach test, static and dynamic balance test, T-test, vertical jump test were performed in the presence of a physiotherapist. Fatigue levels were evaluated with the Fatigue Severity Scale. As a result of the study, it was seen that professional dancers mostly suffered injuries in the muscle (51.7%) and joint (34.5%) regions, and 69% of them stayed away from dance for 1-3 days due to injury.