Mesleki özerklik algısının iş becerikliliği ve işin anlamı üzerine etkisi
The effect of job autonomy perception on job crafting and work meaning
- Tez No: 780749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA ERHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Son dönemde özellikle Covid-19 salgını sürecinde çalışanların iş yeri dışında evden veya uzaktan işlerini yapmak zorunda kaldıkları gözlemlenmektedir. Bu durum çalışanların kendisini özerk hissetmesine birçok kararı kendilerinin almak zorunda kalmasına neden olmaktadır. Gerçekleştirilen çalışmada, mesleki özerklik algısının iş becerikliliği ve işin anlamı üzerinde etkisinin belirlenmesi araştırmanın kapsamını oluşturmaktadır. Salgın süreci ve sonrası iş hayatında değişim meydana getirmiştir. Bu çalışmada mesleki özerklik algısı, iş becerikliliği ve işin anlamı değişkenlerinin rolü çerçevesinde ortaya konularak, çalışanlar üzerindeki etkilerinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırma 375 beyaz yakalı katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Kolayda örneklem metodu kullanılarak elde edilen veriler, online anket yoluyla çalışanlardan elde edilmiştir. Ankette mesleki özerklik 4 madde, iş becerikliliği 19 madde, işin anlamı 10 madde ve katılımcıların demografik özelliklerini belirlemek için ise 6 madde olmak üzere toplamda 33 madde yer almaktadır. Araştırmanın veri analizi SPSS 22 ve AMOS 24 programları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Hipotezleri test etmek için ise Yapısal Eşitlik Modeli kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda mesleki özerkliğin iş becerikliliği ve işin anlamını pozitif yönde ve anlamlı seviyede etkilediği tespit edilmiştir. Aynı zamanda işin anlamı ve iş becerikliliğinin alt boyutlarının, tüm değişkenlerle istatistiksel olarak anlamlı ve olumlu bir ilişkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir. Bu bağlamda, çalışanların işlerine ilişkin algılarının, meslekte geçirdiği süre boyunca daha anlamlı ve olumlu hale geldiği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
It has been observed recently that employees have to perform their work from home or remotely specifically during the Covid-19 pandemic. This current situation causes employees to feel autonomous by making many decisions themselves. Determining the effect of job autonomy perception on job crafting and work meaning constitutes the scope of the study. During and post pandemic period has caused changes in the way of work life. In this study, it is aimed to determine the effects of the job autonomy perception on the employees by revealing the roles of the job crafting and work meaning. The research was conducted with 375 white-collar participants. The data obtained using the convenience sampling method were gathered from the employees through an online questionnaire. The questionnaire consists of 33 items in total, including 4 items on job autonomy, 19 items on job crafting, 10 items on the work meaning, and 6 items on determining the demographic characteristics of the participants. Data analysis of the research was carried out using SPSS 22 and AMOS 24 programs. The Structural Equation Modelling was used to test the hypotheses. As a result of the research, it has been found out that job autonomy has a positive and significant effect on job crafting and work meaning. Meanwhile, it was observed that the dimensions of work meaning, and job crafting had a statistically significant and positive relationship with all variables. Within this context, it is thought that employees' perceptions towards their jobs become more meaningful and positive during the time spent at work.