Le Nationalisme en Turquie à l'égard des relations Turquie- Union Européenne et le Dépassement du Nationalisme Turc dans l'exemple de l'Association Turquie Européenne
Türkiye-Avrupa Birliği İlişkileri Açısından Türkiye'de Milliyetçilik ve Turquie Européenne Derneği Örneğinde Türk Milliyetçiliğinin Aşılması
  1. Tez No: 780755
  2. Yazar: ZEYNEP HİÇDURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YVES DELOYE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Université Paris 1 Panthéon Sorbonne
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı, Avrupa süreci konusunda milliyetçi ve anti-milliyetçi perspektiflerde konumlanan aydınların argümanları temelinde güncel tartışmaları; Avrupa reformları sürecinde Türkiye'de süregelen milliyetçiliği, bunun etkisinin bu süreci destekleyen kamplar tarafından, özellikle Turquie Européenne derneği özelinde, hangi noktalarda nasıl nötralize edildiğini tespit etmektir. Çalışma üçlü bir perspektif içermektedir: Türk Milliyetçiliğinin temel özelliklerini belirlemek, bu milliyetçiliği genel milliyetçilik teorilerinin argümanlarıyla karşılaştırmak, Türk Milliyetçiliğini tarihsel perspektifi içinde incelemek ve AB sürecindeki muhalefetin ardında yer alan argümanları ve karşı kampça reddedilen bu argümanların dayanaklarını ortaya koymak ve tespit etmektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the current debates on the European process on the basis of the arguments of the intellectuals who are positioned in nationalist and anti-nationalist perspectives; It is to determine how and at what points the ongoing nationalism in Turkey in the process of European reforms was neutralized by the camps that supported this process, especially the Turquie Européenne association. The study includes a triple perspective: to identify the main features of Turkish Nationalism, to compare this nationalism with the arguments of general nationalism theories, to examine Turkish Nationalism in its historical perspective, and to reveal and identify the arguments behind the opposition in the EU process and the grounds of these arguments rejected by the opposition camp.