Manisa'da bir merkez ilçede ilköğretim 5. ve 7. sınıf öğrencilerinde akran zorbalığı ve etkileyen faktörler
PEER bullying and influencing factors among 5TH and 7TH grade elementary school students in a central district in Manisa
- Tez No: 780767
- Danışmanlar: PROF. DR. BEYHAN CENGİZ ÖZYURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Bu araştırmada Manisa ili Şehzadeler merkez ilçedeki kentsel ve yarı kentsel okullarındaki 5. ve 7. sınıf kaynaştırma ve kaynaştırma olmayan sınıflara devam eden öğrencilerde akran zorbalığı sıklığını saptamak ve akran zorbalığını etkileyen faktörleri belirlemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipteki bu araştırma Manisa'da merkez bir ilçenin ortaokullarında 5. ve 7. Sınıf öğrencileri arasında 17.03.2022-12.05.2022 tarihleri arasında yapılmıştır. Araştırmaya 349 7. sınıf öğrencisi, 369 5. sınıf öğrencisi olmak üzere 718 öğrenci katılmıştır. Araştırmanın akran zorbalığına uğrama, akran zorbalığı yapma ve zorba/kurban olmak üzere üç tane bağımlı değişkeni vardır. Bağımsız değişkenler; sosyodemografik özellikler, öğrencinin eğitim gördüğü sınıf türü, kaynaştırma öğrencisi olup olmamak, okul ve ikametgah bölgesi, ebeveyn ve aileye yönelik özellikler (sosyal sınıf, iş, çocukla iletişim özellikleri, eğitim), sınıf içi ve dışı arkadaşlık ilişkileri, okul başarısı, öğrencinin fiziksel ve sosyal aktiviteleri, ailede ruhsal hastalık varlığı, GGA'dan elde edilen çocuğun yaşamına dair yaşadığı sorunlardır. Araştırmada GGA'nın öngörülen klinik risk sınıflaması kullanılmıştır. Akran zorbalığına uğrama, akran zorbalığı yapma ve zorba/kurban olma Olweus Öğrenciler İçin Akran Zorbalığı Anketi ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın verilerinin analizi için SPSS 15.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Veriler tanımlayıcı istatistikler (sayı, yüzde, ortalama, standart sapma) ile değerlendirilmiştir. Tek değişkenli analizlerde Ki-kare, Eğimde Ki-kare, Fisher's Exact Test ve Student's t testi kullanılmıştır. Çok değişkenli analizlerde lojistik regresyon analizi kullanılmıştır. Tip 1 hata 0.05 olarak alınmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan öğrencilerin yaş ortalaması 11.5±1.2'dir. Araştırma grubunun %51.4'ü 5. sınıf ve %48.6'si 7. sınıf öğrencisidir. Araştırma grubunun %51.3'ünü kızlar oluşturmaktadır. Araştırma grubunun %60.9'u alt sosyal sınıftandır. Araştırmada öğrencilerin %24.2'sinin akran zorbalığına uğradığı, %11.1'inin akran zorbalığı yaptığı ve %7.0'ının zorba/kurban olduğu bulunmuştur. Araştırmada akran zorbalığı rolleri için sınıf seviyeleri arasında fark bulunmamıştır(p>0.05). Araştırmada; kaynaştırma öğrencilerinin diğer öğrencilere göre akran zorbalığına uğrama riskinin yaklaşık 4 kat (Model 1'de 4.2 (%95 GA 1.6-11.0) ve Model 2'de 3.8 (%95 GA 1.4-10.3)) daha fazla olduğu bulunmuştur. Akran zorbalığı yapma ise kaynaştırma sınıflarında diğer sınıflara göre 1.8 kat (Model 3'te ve Model 4'te 1.8 (%95 GA 1.1-3.0)) daha fazla bulunmuştur. Araştırmada zorbalığa uğrama için cinsiyet bir risk faktörü olarak bulunmamışken (p>0.05); zorba (Model 3'te 2.1(%95 GA 1.3-3.6) ve Model 4'te 2.2 (%95 GA 1.3-3.7)) ve zorba/kurban (Model 5'te 2.2(%95 GA 1.1-4.0) ve Model 6'da 2.3(%95 GA 1.2-4.3)) rolünü erkekler kızlara göre iki kat daha fazla üstlenmektedir. Araştırmada; kaynaştırma öğrencilerinin diğer öğrencilere göre akran zorbalığına uğrama riskinin yaklaşık 4 kat (Model 1'de 4.2 (%95 GA 1.6-11.0) ve Model 2'de 3.8 (%95 GA 1.4-10.3)) daha fazla olduğu bulunmuştur. Akran zorbalığı yapma ise kaynaştırma sınıflarında diğer sınıflara göre 1.8 kat (Model 3'te ve Model 4'te 1.8 (%95 GA 1.1-3.0)) daha fazla bulunmuştur Araştırmanın bulgularına göre GGA'nın öngördüğü klinik risk; duygusal sorunlar, davranış sorunları, dikkat eksikliği ve aşırı hareketlilik, akran sorunları ve toplam güçlük puanı boyutlarında arttıkça akran zorbalığına uğrama sıklığı artmaktadır (p0.005).
Özet (Çeviri)
Aim:The aim of this study was to determine the frequency of peer bullying and to identify the factors affecting peer bullying in 5th and 7th grade inclusive and non-inclusive students in urban and semi-urban schools in the central district of Şehzadeler, Manisa. Materials and Method: This cross-sectional study was conducted between 17.03.2022 and 12.05.2022 among 5th and 7th grade students in secondary schools of a central district in Manisa. A total of 718 students (349 7th graders and 369 5th graders) participated in the study. The study had three dependent variables: being bullied, bullying, and bully/victim. The independent variables were sociodemographic characteristics, the type of class in which the student was studying, whether the student was mainstreamed or not, school and residence region, characteristics of parents and family (social class, job, communication characteristics with the child, education), friendship relations inside and outside the classroom, school achievement, physical and social activities of the student, presence of mental illness in the family, and problems in the child's life obtained from the GGA. The predicted clinical risk classification of GGA was used in the study. Being bullied, bullying and being a bully/victim were evaluated with the Olweus Peer Bullying Questionnaire for Students. SPSS 15.0 statistical package program was used for data analysis. Data were evaluated with descriptive statistics (number, percentage, mean, standard deviation). In univariate analyses, Chi-square, Propensity Chi-square, Fisher's Exact Test and Student's t test were used. Logistic regression analysis was used in multivariate analyses. Type 1 error was taken as 0.05. Results: The mean age of the students who participated in the study was 11.5±1.2 years. 51.4% of the research group were 5th grade students and 48.6% were 7th grade students. 51.3% of the research group were girls. 60.9% of the research group belonged to the lower social class. In the study, it was found that 24.2% of the students were subjected to peer bullying, 11.1% engaged in peer bullying and 7.0% were bullies/victims. In the study, no difference was found between grade levels for peer bullying roles (p>0.05). In the study, it was found that the risk of being peer bullied was approximately 4 times higher (4.2 (95% CI 1.6-11.0) in Model 1 and 3.8 (95% CI 1.4-10.3) in Model 2) for inclusive students compared to other students. Peer bullying was found to be 1.8 times higher in inclusive classrooms compared to other classrooms (1.8 (95% CI 1.1-3.0) in Model 3 and Model 4). While gender was not found to be a risk factor for being bullied (p>0.05), bully (2.1 (95% CI 1.3-3.6) in Model 3 and 2.2 (95% CI 1.3-3.7) in Model 4) and bully/victim (2.2 (95% CI 1.1-4.0) in Model 5 and 2.3 (95% CI 1.2-4.3) in Model 6) roles were assumed by boys twice more than girls. In the study, it was found that the risk of being peer bullied was approximately 4 times higher for inclusive students compared to other students (4.2 (95% CI 1.6-11.0) in Model 1 and 3.8 (95% CI 1.4-10.3) in Model 2). Peer bullying was found to be 1.8 times higher in inclusive classrooms compared to other classrooms (1.8 (95% CI 1.1-3.0) in Model 3 and Model 4). According to the findings of the study, as the clinical risk predicted by the GGA increases in the dimensions of emotional problems, behavioral problems, attention deficit and hyperactivity, peer problems and total difficulty score, the frequency of peer bullying increases (p0.005).