İnmeli hastaların primer bakım vericilerinin bakım verme yükü ve depresyon düzeyinin ilişkisi
The relationship of the care load and depression level of primary care givers of patients with stroke
- Tez No: 780776
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜMEYYE ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma inmeli hastaların primer bakım vericilerinin bakım verme yükü ve depresyon düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılmıştır. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tipte olan araştırma, bir üniversite hastanesinin nöroloji yoğun bakım ünitesi, inme merkezi ve nöroloji kliniğinde yatan 92 inme tanısı almış hastanın primer bakım vericileri ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri, Sosyodemografik Veri Formu, Bakım Verme Yükü Ölçeği ve Beck Depresyon Envanteri ile toplanmıştır. Veriler SPSS 22.0 paket programıyla analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler ortalama±standart sapma, medyan (min-max değerler), sayı, yüzde, t testi, varyans analizi ve Pearson korelasyon analizi kullanılarak değerlendirilmiştir. Primer bakım vericilerin cinsiyet, medeni durum, eğitim düzeyi, meslek, sosyal güvence, gelir durumu, kronik hastalık durumuna göre bakım verme yükü ölçeği puan ortalamaları ve Beck depresyon envanteri puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmemektedir (p>0,05). Primer bakım vericilerin yakınlık derecelerine göre bakım verme yükü ölçeği puan ortalamaları ve Beck depresyon ölçeği puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu belirlenmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the relationship between the caregiving burden and the level of depression of primary caregivers of stroke patients. The descriptive and relationship-seeker type of research was conducted with primary caregivers of 92 stroke diagnoses in a university hospital's neurology intensive care unit, stroke centre and neurology clinic. The data of the study were collected with the Sociodemographic Data Sheet, Burden Interview and the Beck Depression Inventory. The data was analysed with the SPSS 22.0 package program. The data obtained from the study were evaluated using mean±standard deviation, median (min-max values), number, percentage, t test, variance analysis and Pearson correlation analysis. There is no statistically significant difference between the Burden Interview score averages and Beck depression inventory score averages according to gender, marital status, education level, occupation, social security, income status, chronic disease status of primary caregivers (p>0.05). It was determined that there was a statistically significant difference between Burden Interview and Beck depression scale score averages according to their proximity rating of primary caregivers (p0.05).