İnmeli hastaya bakım veren hasta yakınlarının bakım yükü ve konfor düzeylerinin belirlenmesi
Determination of care burden and comfort levels of relatives caring for stroke patients
  1. Tez No: 800743
  2. Yazar: SEDA TUNCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM ÇINAR YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırma, inmeli hastaya bakım veren hasta yakınlarının bakım yükü ve konfor düzeylerini değerlendirmek amacı ile yapılmış tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırma, Ege Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Polikliği'ne Ağustos 2022- Aralık 2022 tarihleri arasında başvuran inmeli hasta yakınları ile yapılmıştır. Ege Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Polikliniği'ne başvuran inmeli hastaların bakımı ile ilgilenen bireyler araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini 18 yaş ve üstü olan, okuma yazma bilen, iletişim güçlüğü yaşamayan, nöroloji polikliniğe başvuran, gönüllü olarak çalışmaya katılmayı kabul den, hastaya primer bakım veren 130 hasta yakını oluşturmuştur. Veriler yüz yüze görüşme tekniği ile araştırmacı tarafından toplanmıştır. Veri toplama formu“Birey Tanıtım Formu”(Ek I),“Bakım Verme Yükü Ölçeği'', (BVYÖ) (Ek II) ve ”Genel Konfor Ölçeği“, (GKÖ) (Ek III) olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Veriler ''Statistical Package for Social Science (SPSS) 20'' programı kullanılarak bağımsız değişkenlerde frekans dağılımları ele alınmıştır. Bakım vericilere uygulanan BVYÖ ile GKÖ' nin puan ortalamaları arasındaki ilişki ise korelasyon analizi değerlendirilmiştir. Bakım veren bireylerin tanımlayıcı özelliklerine ilişkin bulgular ile kendilerine uygulanan BVYÖ, GKÖ'ne ait verilerin toplam puan ortalamaları arasındaki ilişki ”Kruskal Wallis Varyans Analizi“ ve ”Mann-Whithney U Testi" ile karşılaştırılmıştır. Araştırma kapsamındaki inmeli hastalara bakım veren hasta yakınlarının yaş ortalamasının 50.86, bireylerin %80.8' i kadın, %23.1'i çalıştığı, %45.4' ünün geliri giderden az olduğu, bireylerin %44.6'sının hastanın eşi olduğu, %63.1'inin bakım konusunda deneyimi olduğu, %64.6'sı hastayla birlikte yaşadığı, %48.5'e destek olan birilerinin olduğu saptanmıştır. Araştırma kapsamındaki hastaların yaş ortalaması %61.13, tanı sürelerinin ortalama 347 gündür. Hastaların %61.5'inde yürüme güçlüğü olduğu saptanmıştır. Hastaların %4.6'sının bağımsız, %56.9'unun alt düzey bağımlı, %28.5'i orta düzey bağımlı hastalar olduğu görülmüştür Araştırma kapsamındaki bireylerin BVYÖ ortalaması 29.9±16.7, GKÖ puan ortalaması 3.04±0.35 olarak saptanmıştır. BVYÖ ve GKÖ puan ortalamaları arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki görülmüştür. (p=-,642) Bireylerin yaş gruplarına ve cinsiyete göre BVYÖ, GKÖ puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark olmadığı saptanmıştır (BVYÖ p=0.092, GKÖ p=0,485, BVYÖ p=0.248, GKÖ p=0,080). Hemşirenin bütüncül bir bakış açısıyla hasta ve yakınlarına bakım sunabilmesi, bakım yükü ve konfor kuramı ile ilişkin bilgi birikimini arttırması, bu bilgilerin hastanelerde sunulan hizmet içi eğitimler ile ulusal ve uluslararası bilimsel etkinliklerle pekiştirilmesi önerilir. Anahtar Kelimeler; İnme; Hemşirelik; Bakım yükü; Konfor
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study conducted to evaluate the care burden and comfort levels of the relatives of patients who care for stroke patients. The research was conducted with the relatives of stroke patients who applied to the Ege University Hospital Neurology Polyclinic between August 2022 and December 2022. The population of the study consists of individuals who are interested in the care of stroke patients who applied to the Ege University Hospital Neurology Outpatient Clinic. The sample of the study consisted of 130 relatives of patients who were 18 years of age and older, could read and write, did not have communication difficulties, applied to the neurology outpatient clinic, and voluntarily agreed to participate in the study and gave primary care to the patient. The data were collected by the researcher by face-toface interview technique. The data collection form consists of three parts:“Individual Identification Form”(Annex I),“Caring Burden Scale”, (VYÖ) (Annex II) and“General Comfort Scale”(GÖ) (Annex III). The frequency distributions in the independent variables were handled by using the“Statistical Package for Social Science (SPSS) 20”program. Correlation analysis was used to evaluate the relationship between the mean scores of BVS and GCS applied to caregivers. The relationship between the findings regarding the descriptive characteristics of caregivers and the total score averages of the data on BVS and GCS applied to them were compared with the“Kruskal Wallis Analysis of Variance”and the“MannWhithney U Test”. The mean age of the relatives of the patients who care for the stroke patients within the scope of the research is 50.86, 80.8% of the individuals are women, 23.1% are working, 45.4% have less income than the expenses, 44.6% of the individuals are the spouse of the patient, 63.1% have experience in care. It was determined that 64.6% of them lived with the patient, and 48.5% had someone supporting them. The average age of the patients within the scope of the study was 61.13%, and the average duration of diagnosis was 347 days. It was determined that 61.5% of the patients had walking difficulties. It was observed that 4.6% of the patients were independent, 56.9% were low-level dependent, 28.5% were moderately dependent. The mean of BVS of the individuals within the scope of the study was 29.9±16.7, and the mean of GCS was 3.04±0.35. There was a significant negative correlation between the mean scores of BVIS and GCS. (p=-.642) It was determined that there was no significant difference between the mean scores of BMI and GCS according to the age groups and gender of the individuals (DAS p=0.092, VAQ p=0.485, IVSQ p=0.248, DAQ p=0.080). It is recommended that the nurse be able to provide care to patients and their relatives with a holistic perspective, increase the knowledge about the burden of care and comfort theory, and reinforce this information with in-service trainings offered in hospitals and national and international scientific activities. Keywords; Stroke; Nursing; Care burden; Comfort