Metastatik beyin tümörlerinin cerrahi tedavi sonuçları
Surgical treatment results of metastatic brain tumors
- Tez No: 780807
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KARATAŞ DEMİRCİLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, 01.01.2014 – 01.06.2022 tarihleri arasında, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Kliniği'nde intrakranial metastaz tanısıyla ameliyat edilen 371 erişkin hastada, cerrahi tedavi sonuçları ve sağ kalımı etkileyen faktörlerin belirlenmesi amaçlandı. Çalışmaya tüm hastalar dahil edildi. Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (Probel) üzerindeki dijital ortam kayıtları ve fiziki hasta dosyalarındaki yazılı dökümanlardan hastalara ait veri girişi sağlandı. Sağkalım analizleri için Kaplan Meier analizi kullanıldı. Bağımsız değişkenlerin sağkalım ile ilişkilerini belirlemede, tek değişkenli analiz olarak Log Rank, çok değişkenli analiz olarak Cox Regresyon Analizi kullanıldı. Olguların ortanca yaşı 60 ve %69'u erkekti (E:K=2.2). Beyne en sık metastaz yapan kanserler sırasıyla, akciğer (%59.0), meme (%12.9), kolorektal (%7.5), melanom (%4.3), böbrek (%3.8) olarak bulundu. Tüm hastalar için ortanca sağkalım 3.6 ay; KPS ≥ 70 ve tek metastaza sahip olan hastalarda ise 6.7 ay olarak bulunmuştur. Sağkalım üzerine etkili olabilecek faktörler tek değişkenli analize alındığında; 60 yaş altında olma, soliter metastaz varlığı, Karnofsky Performans Skoru (KPS) ≥70 olması, ASA ≤3 olması, kitlenin hemorajik olmaması durumlarında, sağkalım sürelerinin daha uzun olduğu bulunmuştur. Primer kanser tipi ve metastaz yerine göre sağkalım açısından anlamlı bir sonuç bulunamamıştır. Adjuvan RT alan hastalarda, almayanlara göre sağkalım anlamlı olarak daha uzun bulunmuştur. 60 yaş ve üzerinde, ölüm riski 1.7 kat artmıştır [GA(%95): 1.34-2.15]. Multiple metastaza sahip hastalarda ölüm riski, tek metastazı olanlara göre 1.45 kat artmıştır [GA(%95): 1.15-1.82]. Benzer şekilde, hemorajik metastaza sahip, KPS
Özet (Çeviri)
n this study, we aimed to determine the results of surgical treatment and the factors affecting survival in 371 adult patients with intracranial metastases who were operated at İzmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital Neurosurgery Clinic between 01.01.2014 and 01.06.2022. All patients were included in the study. Data entry of patients was provided from digital media records on the Hospital Information Management System (Probel) and written documents in physical patient files. Kaplan Meier analysis was used for survival analysis. Log rank was used as univariate analysis and Cox Regression analysis was used as multivariate analysis to determine the relationships of independent variables with survival. The median age was 60 years and 69% of the patients were male. The most common cancers that metastasized to the brain were lung (59.0%), breast (12.9%), colorectal (7.5%), melanoma (4.3%), kidney (3.8%), respectively. The median survival for all patients 3.6 months; in patients with single metastasis and have Karnofsky Performans Score (KPS) ≥70, it was found to be 6.7 months. When factors that may affect survival are univariate analyzed; survival times were found to be longer in patients with under 60 years of age, solitary metastasis, KPS ≥70, American Society of Anesthesiologists (ASA) class ≤3 and non-hemorrhagic metastases. There was no significant result in terms of survival according to the primary cancer type and metastasis site. Survival was significantly longer in patients who received adjuvant RT than in those who did not. The risk of death was increased 1.7 times in patients 60 years of age and older [CI(95%): 1.34-2.15]. In patients with multiple metastases, the risk of death was increased by 1.45 times compared to patients with single metastases [CI(95%): 1.15-1.82]. Similarly, in patients with hemorrhagic metastasis, a KPS