Eine raumbezogene Untersuchung vorgeschichtlicher Siedlungen im Raum Bursa
Bursa Bölgesi'nde tarih öncesi yerleşimlerin mekansal bir incelemesi
- Tez No: 780841
- Danışmanlar: PROF. DR. REINHARD BERNBECK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2013
- Dil: Almanca
- Üniversite: Freie Universität Berlin
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Bu çalışmada Anadolu'nun kuzeybatısında, Bursa il merkezinin doğusunda kalan İznik ve Yenişehir havzalarındaki tarihöncesi yerleşimlerin neolitik çağdan Erken Tunç Çağına (Early Bronze Age) kadar uzanan zaman aralığı içerisindeki gelişimleri değerlendirilmiştir. Değerlendirmenin hedefinde ise, Anadolu'nun bu bölgesinin bir köprü mü yoksa bir bariyer mi teşkil ettiği sorusuna daha ayrımsayıcı bir yanıt arama çabası yatmaktadır.Kuzeybatı Anadolu'daki İznik ve Yenişehir havzaları Neolitik Çağ'dan Tunç Çağı'na kadar uzanan bir yerleşim sürekliliğine sahiptir. Burada yerleşim gelişimini farklı yönleri ile gözlemlemek mümkündür: Nüfus, tarımsal üretim, bölgesel ve bölgeler arası ticaret sistemlerine eklemlenme bunların birkaçıdır. Batı Anadolu'da ve buna bağlı olarak Güneybatı Avrupa'da tarımcı yaşayışın yayılmasını aydınlatan birkaç kazı da bu bölgede gerçekleştirilmiştir. İlk Neolitik yerleşimler ovada yer almaktadırlar. Bazıları Erken Tunç Çağı'na kadar uzanan bir süreklilik gösterirler. Bu yerleşimlerin etrafındaki tarıma uygun alanlar iyi drenaja sahip olmamaları ile dikkat çekmektedir. ETÇ II de bu eğilim değişmektedir. Yeni kurulan yerleşimler akarsulara yakın konumdadırlar. Bu tercih sulama ile ilişkili olabilir. ETÇ ayrıca yerleşim sayısındaki artış ile de kendini belli eden bir dönemdir. Bu durum ekonomik istikrar ile ortaya çıkan bir nüfus gelişimine işaret edebilir. İznik ve Yenişehir havzalarındaki yerleşimlerin gelişimi, bu bölgenin bölgeler arası ticaret sistemine katılımını da sorgular. Her yerleşim sahip olduğu taşıma kapasitesinin küçük bir kısmını kullanmış olmalıdır. Bundan yola çıkarak kâra dayalı bir ekonomik yapı mümkün görünmemektedir. Komşu bölge olan Eskişehir ile yapılan bir karşılaştırma, yerleşimler arasındaki hiyerarşinin belirgin olmadığını da ortaya koyar. Küçük yerleşimlerin küçük üretim kapasiteleri bölgeler arası ticaret sistemine eklemlenme için çok da uygun bir gösterge değildir. Bu bağlamda maddi refahın, ilgili toplumların değerler dünyasındaki belirleyiciliği de sorgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the development of prehistoric settlements in the İznik and Yenişehir basins located east of the city center of Bursa in the northwest of Anatolia, spanning from the Neolithic period to the Early Bronze Age. The aim of the evaluation is to search for a more discriminating answer to the question of whether this region of Anatolia constitutes a bridge or a barrier. The İznik and Yenişehir basins in northwest Anatolia have a continuous settlement from the Neolithic to the Bronze Age. It is possible to observe the development of settlement in various aspects such as population, agricultural production, and integration into regional and inter-regional trade systems. Several excavations in this region have shed light on the spread of agricultural living in Western Anatolia and consequently in Southwest Europe. The first Neolithic settlements were located in the plain, and some of them show continuity until the Early Bronze Age. The agricultural areas surrounding these settlements are notable for not having good drainage. In EBA II, this trend changes. The newly established settlements are located near rivers, and this preference may be related to irrigation. ETÇ is also a period characterized by an increase in the number of settlements, which may indicate a population growth due to economic stability. The development of settlements in the İznik and Yenişehir basins also questions their participation in inter-regional trade systems. Each settlement must have used only a small portion of its carrying capacity. Based on this, a profit-based economic structure does not seem possible. A comparison with the neighboring region of Eskişehir also reveals that the hierarchy among settlements is not significant. The small production capacities of small settlements are not a very suitable indicator for integration into inter-regional trade systems. In this context, the determinative role of material prosperity in the value world of the relevant societies is also questioned.