Farklı lingual retainer materyallerinin tedavi sonrası stabilite üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of different fixed lingual retainer materials on post treatment stability
- Tez No: 780853
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜCAHİD YILDIRIM
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Çalışmamızın amacı farklı sabit lingual retainerların mandibula ön bölge dişlerinin stabilitesi ve periodontal doku sağlığı üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesidir. Çalışmaya çekimsiz ortodontik tedavi görmüş 140 hasta dahil edilmiştir. Grup 1'deki hastalara 0.0175 inç yedi sarmallı paslanmaz çelik retainer tel, Grup 2'deki hastalara 0.022 x 0.016 inç sekiz sarmallı dead-soft retainer tel, Grup 3'teki hastalara 0.038 × 0.016 inç prefabrike paslanmaz çelik tel ve Grup 4'teki hastalara fiber destekli kompozit retainer tel uygulanmıştır. Tedavi öncesinde, tedavi bitiminde, tedaviden 3 ay, 6 ay, 9 ay ve 12 ay sonra hastaların dijital modelleri elde edilmiştir. Stabiliteyi değerlendirmek için Little'ın düzensizlik indeksi, interkanin mesafe ve ark uzunluğu ölçümleri yapılmıştır. Tellerde görülen bağlantı başarısızlıkları ve kırılmalar değerlendirilmiştir. Periodontal dokuların sağlığını değerlendirmek için ise plak indeksi, gingival indeks ve diş taşı indeksi kullanılmıştır. Little düzensizlik indeksi tüm gruplarda anlamlı artış gösterirmiştir. İnterkanin mesafe Grup 1 hariç diğer gruplarda ve ark uzunluğu tüm gruplarda anlamlı azalma göstermiştir. Bir yılın sonunda Little düzensizlik indeksindeki değişim Grup 2 ve Grup 4'te Grup 1 ve Grup 3'ten anlamlı derecede daha fazla bulunmuştur. İnterkanin mesafe değişimleri Grup 2 ve Grup 4'te Grup 1 ve Grup 3'ten anlamlı derecede daha fazla azalmıştır. Ark uzunluğu değişimleri arasında gruplar arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Bir yılın sonunda retainer tellerinde oluşan kırılmalar Grup 4'te diğer gruplara göre anlamlı olarak daha fazla görülmüştür. Bağlantı başarısızlıkları (yapışkandan ayrılma) ise Grup 2'de diğer gruplara göre anlamlı olarak daha fazla olmuştur. Plak indeksi, gingival indeks ve diş taşı indeksi tüm gruplarda anlamlı artış göstermiştir. Bir yılın sonunda plak indeksi, gingival indeks ve diş taşı indeksi değişimleri değerlendirildiğinde gruplar arasında anlamlı farklılık olmadığı bulunmuştur.Çalışmadan elde edilen bulgulara göre lingual retainer yapımında 0.0175 inç yedi sarmallı paslanmaz çelik retainer tel ve 0.038 × 0.016 inç prefabrike paslanmaz çelik telden yapılan retainerın kullanılması tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effects of different lingual retainers on the stability and periodontal health of the mandibular anterior teeth. A total of 140 patients who received non-extraction orthodontic treatment were included in the study. In group 1, 0.0175 inch 7-stranded stainless steel retainer wire, in group 2, 0.022 x 0.016 inch 8-wire dead-soft retainer wire, in Group 3, 0.038 × 0.016 inch prefabricated stainless steel wire, and in Group 4, fiber reinforced composite retainer wire were used. Digital models of the patients were obtained before the treatment, at the end of the treatment, 3 months, 6 months, 9 months and 12 months after the treatment. Measurements that evaluate stability such as Little's irregularity index, intercanine distance and arch length were performed. Connection failures and breaks in the wires were evaluated. Plaque index, gingival index and calculus index were used to evaluate the health of periodontal tissues.Little irregularity index increased significantly in all groups. Intercanine distance decreased significantly in all groups except Group 1 and arch length in all groups. After one year, the change in Little irregularity index was found to be significantly higher in Group 2 and Group 4 than in Group 1 and Group 3. Intercanine distance changes decreased significantly more in Group 2 and Group 4 than in Group 1 and Group 3. There was no significant difference in arc length changes between the groups. At the end of one year, fractures in the retainer wires were observed significantly more in Group 4 than in the other groups. Connection failures (detachment from the adhesive) were significantly higher in Group 2 than in the other groups. Plaque index, gingival index and calculus index increased significantly in all groups. At the end of one year, there was no difference between the groups in plaque index , gingival index and calculus index changes.According to the findings of the study, it was recommended to use 0.0175 inch 7-stranded stainless steel retainer wire and 0.038 × 0.016 inch prefabricated stainless steel wire of lingual retainer.