7. ve 8. sınıf öğrencilerinin işlemsel ve ölçümsel tahmin becerileri ile öz yeterlik algıları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between computational and measurement estimated skills and perceptions of self-efficiency of 7th and 8th grade students
  1. Tez No: 780893
  2. Yazar: FEYZA ÇİNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ÇAĞRI BİBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin işlemsel ve ölçümsel tahmin beceri düzeylerini belirlemek ve bu becerilerin matematik öz yeterlik algılarıyla ilişkisini incelemektir. Çalışmada öğrencilerin sahip oldukları tahmin beceri düzeylerini ve matematik öz yeterlik algılarını belirlemek için durum çalışması deseni, matematik öz yeterlik algılarıyla tahmin becerilerinin ilişkisini incelemek için ise korelasyonel desen kullanılmıştır. Ayrıca öğrencilerin kullandıkları tahmin stratejilerini daha derinlemesine betimleyebilmek için bazı öğrencilerle de yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Kastamonu ili İnebolu ilçesinde MEB'e bağlı ortaokullarda öğrenim gören 7. ve 8. Sınıf öğrencilerinden uygun örnekleme yöntemiyle seçilmiş 83 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Matematik Öz Yeterlik Algısı Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan İşlemsel-Ölçümsel Tahmin Beceri Testi kullanılmıştır. Araştırma sonucu elde edilen nicel verilerin analizinde problem durumuna göre belirlenen istatistik testleri, nitel verilerin analizinde ise betimsel analiz yöntemi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, öğrencilerin işlemsel tahmin becerilerinin iyi, ölçümsel tahmin becerilerinin ise düşük seviyede olduğu görülmüştür. Sınıf seviyesine göre işlemsel ve ölçümsel tahmin becerileri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Öğrencilerin matematik öz yeterlik algılarıyla tahmin becerileri arasında orta düzeyde bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the operational and measurement estimation skill levels of secondary school students and to examine the relationship of these skills with their mathematics self-efficacy perceptions. In the study, the case study design was used to determine the estimation skill levels and mathematics self-efficacy perceptions of the students, and the correlational design was used to examine the relationship between mathematics self-efficacy perceptions and estimation skills. In addition, semi-structured interviews were conducted with some students in order to describe the prediction strategies used by the students in more depth. The sample of the study consists of 83 students selected by convenient sampling method from 7th and 8th grade students studying in secondary schools affiliated to MEB in the Inebolu district of Kastamonu province in the 2021-2022 academic year. In the study, Mathematics Self-Efficacy Perception Scale and Operational-Measurement Estimation Skill Test prepared by the researcher were used as data collection tools. Statistical tests determined according to the problem situation were used in the analysis of the quantitative data obtained as a result of the research, and the descriptive analysis method was used in the analysis of the qualitative data. According to the results obtained, it was seen that the students' procedural estimation skills were good and their measurement estimation skills were low. There was no significant difference between operational and measurement estimation skills according to grade level. It was concluded that there is a moderate relationship between students' mathematics self-efficacy perceptions and their estimation skills.