Encryption and multi-share-based steganography methods on images with low spectral resolution
Düşük spektral çözünürlüklü görüntülerde şifreleme ve çok paylılık tabanlı steganografi yöntemleri
- Tez No: 780894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE SÜMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Steganografi, üçüncü şahıslar tarafından tespit edilmeyecek şekilde gizli iletişim kurma yöntemlerine verilen isimdir. Bu gizli iletişim, iletilmek istenen gizli bilginin şüphe uyandırmayacak bir şekilde bir taşıyıcı ortamın üzerine gizlenmesiyle gerçekleşir. Geçmişten günümüze bir çok örneği sunulabilen steganografi bilimi, dijital teknolojilerin gelişmesiyle yeni uygulama alanları kazanmıştır. Bu tezin amacı, düz metin biçimindeki gizli mesajları, taşıyıcı olarak dijital cihazlarda kullanılan renkli veya gri tonlu görüntülere kıyasla daha düşük spektral çözünürlüğe sahip ikili görüntüler üzerine gizleyecek olan yeni steganografi yöntemlerinin geliştirilmesidir. Geliştirilen tüm yöntemlerin hem eşikleme, hem de yarıtonlama yöntemleriyle üretilen ikili görüntülere büyük uzunluklarda düz metin türünde veriyi başarıyla gizleyebildikleri görülmüş ve yapılan objektif ile subjektif değerlendirmelerle de bu bulgu pekiştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Steganography is the name given to secret communication methods that third parties cannot detect. This secret communication is performed by hiding the secret information to be transmitted on a carrier medium so that the carrier does not raise any suspicions. Steganography science, of which many examples can be presented from the past to the present, has gained new application areas with the development of digital technologies. This thesis aims to develop new steganography methods that hide secret messages in plain text format on binary images, which have a lower spectral resolution when compared to color or grayscale images, used in digital devices as carriers. It has been observed that all implemented methods can successfully hide considerable lengths of plaintext payloads on binary images generated by both thresholding and halftoning methods, and this finding has been reinforced with conducted objective and subjective evaluations.