İlköğretim 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin bilimsel süreç becerilerine ilişkin performanslarının değerlendirilmesi
Evaluation of science process skill study on the 6,7 and 8. students.
- Tez No: 207158
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLBİLGE DÖKME
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, ilköğretim 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin bilimsel süreç becerilerine ilişkin performanslarının değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri arasında, kız ve erkek öğrenciler arasında, üst, orta ve alt sosyo - ekonomik düzeydeki öğrenciler arasında bilimsel süreç becerileri yönünden anlamlı bir fark olup olmadığı araştırılmıştır. Ayrıca, anne ve baba mesleğine, anne ve baba eğitim durumlarına ve ailedeki kişi sayısına göre de öğrencilerin bilimsel süreç becerileri yönünden anlamlı bir fark olup olmadığı araştırılmıştır. Bunu için tarafımızdan hazırlanan ?Bilimsel Süreç Becerileri? testi kullanılmıştır. 22 sorudan oluşan testte, gözlem yapma, sınıflama yapma, ölçüm yapma ve sayıları kullanma, çıkarım yapma, tahmin yapma ve iletişim kurma temel bilimsel süreç becerileri ile değişkenleri tanımlama ve kontrol etme, hipotez kurma, veri yorumlama, model yapma ve kullanma, deney yapma ve işlemsel tanımlama yapma birleştirilmiş süreç becerileri ölçülmektedir. Pilot uygulama yapılırken temel ve birleştirilmiş bilimsel süreç becerilerine ilişkin sorular iki aşamada uygulanmış ve iki ayrı güvenilirlik katsayısı elde edilmiştir. Bu katsayılar temel bilimsel süreç becerileri için alfa=0.72, birleştirilmiş bilimse süreç becerileri için alfa=0.70 olarak bulunmuştur. Bu iki test birleştirilerek örneklem grubuna uygulanmıştır. Araştırmaya Ankara'da bir , Muşta dört olmak üzere toplam beş ilköğretim okulu katılmıştır. Bilimsel süreç becerileri testi bu okullardaki ilköğretimin 6, 7 ve 8. sınıfta bulunan toplam 670 öğrenciye uygulanmıştır. ii Araştırma sonuçlarına göre öğrencilerin bilimsel süreç becerileri arasında, sınıf düzeylerine, cinsiyetlerine, gelir durumlarına, anne, baba meslek ve öğrenim düzeylerine, ailelerindeki kişi sayılarına göre anlamlı bir fark olduğu görülmüştür
Özet (Çeviri)
The study is applied to measure science process skill performancess of primary students. This study aims to measure whether there is significiant difference among results according to students? grade, their sex, their families? incomes (low, middle,high), parent?s occupations, parents? education and numbers of family members. For this purpose; `test of integrated process skills? is prepared and applied by us.The test that consisting 22 multiple choice items measures basic skills as: observing, classifiying, measuring, quantifiying, inferring, predicting, communicating and integrated process skills as: diagnossing variables and controlling them, hypothessing, data interpretation, idealling and practicing, experimenting and transactional diagnossing.In this applying process, basic and integrated process skills are tested in two steps and two different coefficient reliablities are concluded.This results are 0.72 for basic process skills and 0.70 for integrated process skills. Two test items are integrated and applied to sample group of students. This investigation is practiced in 5 school that one of them is in Ankara, four of them are in Muş.Integrated skill processes are done 670 students from 6. 7. and 8. grades ın primary schools. This investigation show that there is a significient difference among students according to their grades, their families? incomes (low, middle, high) , parents? jobs, parents? education and number of family members.