Kavram karikatürü destekli TGA tekniğinin ve günlük yaşam örneklerinin entegre edildiği 5E modelinin öğrencilerin kavramsal anlamalarına ve derse yönelik görüşlerine etkisi: Basınç örneği
The effect of concept cartoon supported POE technique and daily life examples integrated 5E model on students' conceptual understanding and views on the lesson: Pressure example
  1. Tez No: 780912
  2. Yazar: ATİKE SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ŞAHİN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu araştırmanın amacı kavram karikatürü destekli Tahmin-Gözlem-Açıklama (TGA) tekniğinin ve günlük yaşam örneklerinin entegre edildiği 5E modeline dayalı hazırlanan öğretim materyallerinin ortaokul 8.sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersi“Basınç”ünitesindeki kavramsal anlamalarına ve derse yönelik görüşlerine etkisini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubu 2021-2022 eğitim öğretim yılı Giresun ili Merkez Gedikkaya Ortaokulunda öğrenim gören 24 öğrenciden oluşmaktadır. Araştırma nicel ve nitel yöntemlerin bir arada kullanıldığı karma yönteme göre yürütülmüştür. Öğretim kavram karikatürü destekli TGA tekniğinin ve günlük yaşam örneklerinin entegre edildiği 5E modeline dayalı hazırlanan öğretim materyalleri ile gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak iki aşamalı Basınç Kavram Testi (BKAT), kavramlar hakkında mülakat (KHM) ve öğretim müdahalesi ile ilgili öğrencilerin görüşlerini belirlemek amacıyla görüşme formu kullanılmıştır. BKAT deney grubuna ön ve son test olarak, KHM ve görüşme formu son test olarak uygulanmıştır. Nicel verilerin analizinde Wilcoxon İşaretli-Sıralar testi kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen nitel veriler içeriksel olarak analiz edilmiştir. BKAT' tan elde dilen verilerin istatistiksel analizleri sonucunda son test lehine anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Araştırmada kavram karikatürü destekli TGA tekniğinin ve günlük yaşam örneklerinin entegre edildiği 5E modeline dayalı hazırlanan öğretim materyallerinin öğrencilerin kavramsal anlamalarına olumlu yönde etki ettiği tespit edilmiştir. Öğrencilerin geliştirilen öğretim materyali ile ilgili olumlu görüşlere sahip oldukları belirlenmiştir. Araştırmada geliştirilen veri toplama araçları ve öğretim materyali araştırmacılar ve öğretmenler tarafından kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research was to examine the effect of concept cartoon supported Prediction-Observation-Explanation (POE) technique and daily life examples were integrated 5E model on secondary school 8 grade students' conceptual understanding and views on the lesson in“pressure”unit of the science lesson. The working group of the research consist of 24 students of“Giresun Merkez Gedikkaya Secondary School”in the academic year 2021-2022. The research was carried out according to the mixed method in which quantitative and qualitative methods were used together. The teaching was carried out with teaching materials based on the 5E model, in which the concept cartoon supported POE technique and everyday life examples were integrated. A two tier Pressure Concept Test (PCT), interview about concepts (IAC) and a interview form to determine the views of the students about the teaching and learning intervention were used as data collection tools. The PCT was applied to the sample group as pre and post-test, the IAC and interview form as a post-test. The Wilcoxon Signed-Rank Test was used in the analysis of quantitative data. Qualitative data obtained in the research was analyzed contently. As a result of the statistical analysis of the data obtained from the PCT, it was seen that there was a significant difference in favor of the post-test. In the research, it was determined that the teaching materials based on the 5E model, in which concept cartoon supported POE technique and everyday life examples were integrated, had a significant effect on students' conceptual understanding. It was determined that the students have a positive opinion on the developed teaching material. Data collection tools and teaching materials developed in this study can be used by researchers and teachers.