Doksorubisin uygulamasının sıçanların akciğer dokusunda karbonik anhidraz, glutatyon s-transferaz ve glutatyon redüktaz enzimaktiviteleri ile ilişkisi: Kurkumin'in etkisi
The relationship of doxorubicin aplication with carbonic anyhydrase, glutathione s-transferase and glutathione reduktase enzyme activities in lung tissue of rats: Effect of Curcumin
  1. Tez No: 780911
  2. Yazar: SELMA AKDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET TÜRKAN, DOÇ. DR. ZÜBEYİR HUYUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Doksorubisin ilacı kanser tedavilerinde yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Kanserli dokuların oluşumuyla birlikte birçok serbest radikal ortaya çıkmaktadır. Bu radikallerin oluşumu vücudun savunma sisteminde görev alan bazı antioksidan enzimler üzerinde önemli etkileri olmaktadır. Bu tez çalışmasında Albino Wistar cinsi ratlara doksorubisin (DOX) ilacı verilerek toksisite oluşturuldu ve antioksidan bir madde olan kurkumin' in (CMN) akciğer dokusunda koruyucu etkisine bakıldı. Biyokimyasal parametre olarak antioksidan enzimlerden Karbonik Anhidraz (CA), Glutatyon Redüktaz (GR) ve Glutatyon-S Transferaz (GST) enzim aktivitelerindeki değişim araştırıldı. Araştırma bulgularında doksorobusin uygulaması sonrası kurkumin grubunun GST aktivitesi sahm ve izotonik grubu hariç diğer gruplara göre daha düşük görüldü. Kurkumin grubunun GR ve CA aktivitesi ise, DOX+Kurkumin, Sham ve İzotonik gruplarından yüksek iken DOX grubundan daha düşük seviyede olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Doxorubicin drug is widely used in cancer treatments many free radicals appear with the formation of cancerous tissues. The formation of these radicals has important effects on some antioxidant enzymes that are involved in the body's defense system. In this thesis study, toxicity was created by administering doxorubicin (DOX) to Albino Wistar rats and the protective effect of curcumin (CMN), an antioxidant substance, was examined in lung tissue. As biochemical parameters, the changes in the antioxidant enzymes Carbonic Anhydrase (CA), Glutathione Reductase (GR) and Glutathione-S Transferase (GST) enzyme activities were investigated. In the research findings, GST activity of the curcumin group was found to be lower than the other groups according to the sahm and isotonic groups after doxorobucin application. The GR and CA activities of the curcumin group were higher than the DOX+curcumin, Sham and Isotonic groups, while it was lower than the DOX group.