İzmir'de veri gazeteciliği: Basın kuruluşlarında veri gazeteciliğinin incelenmesi
Data journalism in İzmir: Examination of data journalism in press organization
- Tez No: 780944
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Veri, geçmişten günümüze gazeteciliğin temel yapı taşlarından biri olmuştur. Günümüzde teknoloji alanında gelişmeler ve dijital dünyaya geçiş ile birlikte veri miktarında artışlar yaşanmıştır. Geçmişte az miktarda veri üretilirken günümüzde bu miktarda büyük artış yaşanmasıyla büyük veri yığınları karşımıza çıkmaya başlamıştır. Bu veri yığınları içerisinde önemli bilgiler bulunabilmesi nedeniyle gazetecilik alanında veri gazeteciliği tanımı önem kazanmaya başlamıştır. Veri gazeteciliği, teknik bilgi ve analiz becerileri isteyen bir alan olmasının yanı sıra zorlu ve uğraştırıcı bir süreci içermektedir. Veri gazeteciliği, farklı disiplinleri bir araya getirmiş, meslek pratiklerine yenilik katmıştır. Gazetecilik açısından gelişimi önemli olan veri gazeteciliğinin ulusal ve yerel basında işleyişinin incelenmesi ve durumunun gözler önüne koyulması önem arz etmektedir. Tez çalışması kapsamında İzmir'de Yerel Basın Kuruluşlarından İmtiyaz Sahibi, Genel Yayın Yönetmeni, Yayın Koordinatörü, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü, Haber Koordinatörü gibi yayınlanan gazetelerin hukuksal sorumluluğunu taşıyan gazete için karar verici konumunda gazeteye yön veren kişilerle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerde Veri Gazeteciliği alanına İzmir'in yerel basın açısından yaklaşımları, veri gazeteciliğine verdikleri önem, veri gazeteciliği haberlerinde karşılaşılan sorunlar ve İzmir'in veri gazeteciliği yönünden durumu ve yerel basın kuruluşlarının düşünceleri incelenmiştir. Araştırma sonucunda, yerel basın kuruluşlarının zaman ve çalışan konusunda yetersiz kalması, veriye ulaşmanın zorluğu, kurumların şeffaflık politikalarından uzaklığı ve veri gazeteciliği süreçlerinin zorluğu gibi nedenlerden dolayı İzmir'de veri gazeteciliğine önem verilememektedir. Ancak geleceğin mesleği olması nedeniyle ve günümüz teknolojilerinin gazetecilik meslek pratiklerini doğrudan ve dolaylı yoldan etkilemesi nedeniyle yerel düzeyde basın kuruluşlarının veri gazeteciliğine yönelmesi halinde yerel düzeyinde de gelişecektir.
Özet (Çeviri)
Data has been one of the basic building blocks of journalism from the past to the present. Today, with the developments in the field of technology and the transition to the digital world, there has been an increase in the amount of data. While a small amount of data was produced in the past, today, large data piles have begun to appear with this significant increase. Since important information can be found in these data piles, the definition of data journalism has started to gain importance in journalism. In addition to being a field that requires technical knowledge and analysis skills, data journalism involves a challenging and challenging process. Data journalism has brought different disciplines together and added innovation to professional practices. Therefore, it is essential to examine the functioning of data journalism, which is vital in journalism in the national and local press, and to reveal its situation. Within the scope of the thesis study, interviews were held with people who direct the newspaper in the position of the decision maker for the newspaper that bears the legal responsibility of the newspapers published in İzmir, such as the Concession Holder, Editor-in-Chief, Publication Coordinator, Editor-in-Chief, and News Coordinator. In the interviews, Izmir's approaches to data journalism in terms of the local press, the importance they attach to data journalism, the problems encountered in data journalism news, the situation of Izmir in terms of data journalism and the opinions of the local press organizations were examined. As a result of the research, data journalism cannot be given importance in İzmir due to reasons such as the inadequacy of time and staff in local press organizations, the difficulty of accessing data, the distance of institutions from transparency policies and the problem of data journalism processes. However, because it is the profession of the future and today's technologies directly and indirectly affect the professional practices of journalism, it will also develop at the local level if the media organizations at the local level turn to data journalism.