Dijital gazete işletmelerinde sürdürülebilir rekabet üstünlüğü bağlamında endüstri 4.0
Industry 4.0 in the context of sustainable competitiveness in digital newspaper businesses
  1. Tez No: 868141
  2. Yazar: ESMA AHSEN DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM ONAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Basın Ekonomisi ve İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Günümüzde teknolojinin her geçen gün yenilendiği, güncellendiği ve giderek geliştiği konusu alanyazında sıklıkla dile getirilmektedir. Teknolojik gelişmelere bağlı olarak dijitalleşme, hayatın her alanını etkilemektedir. Sanayi Devrimlerinden bu yana gelişen teknolojiler eğitimde, sağlıkta, ulaşımda, sanayide ve daha birçok alanda etkili olarak ekonomik süreçleri etkilediği gibi aynı zamanda toplum yapısını da dönüştürerek değiştirmiştir. Tarihsel bağlamda irdelendiğinde kamunun haber alma ihtiyacına yönelik hizmet veren basın işletmeleri de diğer işletmelerde olduğu gibi Sanayi Devrimlerinden, ekonomik ve yenilenen dijital süreçlerden direkt olarak etkilenmiş ve sürekli olarak etkilenmeye de devam etmektedir. Geleneksel gazete işletmelerine kıyasla dijital gazete işletmeleri, internetin ve web teknolojilerinin sağladığı olanaklar bağlamında teknolojik araçlara uyum sağlamanın, izleyici/okuyucu/dinleyici noktasında geniş kitlelere ulaşmanın yollarını ararken aynı zamanda rekabetin arttığı piyasada kalıcı olmanın yollarını aramaktadır. Bu noktadan hareketle, teknolojiyi kullanma pratikleri, teknoloji odaklı iş stratejileri belirleme konusu, artan rekabet ortamında diğer dijital gazete işletmelerine karşı belirlenen stratejilerde ön plana çıkan unsurlar haline gelmiştir. Dijital gazete işletmeleri iç organizasyonlarında, fark yaratma, kemik kitle yaratma ve gelir modeli oluşturma gibi çeşitli konuları önceleyerek artan ve çeşitlenen rekabete karşı önlemler almaya çalışmaktadır. Bu noktadan hareketle, Endüstri 4.0 olgusu teknolojinin üretimle entegre edilmesini ve akıllı teknolojilerin üretim sürecine dahil edilerek verimin artırılmasını ifade etmektedir. Bu olgu, bilgi teknolojilerinin gelişimine de aracılık ederken aynı zamanda basın işletmelerini de yakından etkilemektedir. Bu çalışmada, Endüstri 4.0'ın dijital gazete işletmelerinde sürdürülebilir rekabet üstülüğü bağlamında belirledikleri stratejilerin teknoloji odaklı olup olmadığı, teknolojiyi kullanma pratiklerinin belirledikleri rekabet stratejilerinde öncelenip öncelenmediği, Endüstri 4.0 olgusuna bağlı olarak gelişen yeni gazetecilik pratiklerine uyum sağlayıp sağlamadıkları, geleneksel gazetecilik faaliyetlerine kıyasla dijital gazetecilik faaliyetlerindeki değişime bakış açıları, dijital gazetecilik faaliyetlerinde meydana gelen değişimler ve bu değişimlerin rekabet etme pratiklerine olan etkisi gibi çeşitli konular üzerine odaklanılmıştır. Bu kapsamda çalışmada, amaçlı örnekleme yöntemine uygun olarak İzmir'de bulunan ve Basın İlan Kurumu'na tâbi olan hem geleneksel hem de dijital olarak aktif yayın yapan 18 yerel dijital gazete işletmesi ile veri toplama araçlarından yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme tekniği kullanılarak yapılmıştır. Görüşmeden elde edilen bulgular içerik analiz yöntemiyle yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it is frequently mentioned in the literature that technology is renewed, updated and developed day by day. Due to technological developments, digitalization affects every aspect of life. Technologies that have developed since the Industrial Revolutions have not only affected economic processes in education, health, transportation, industry and many other areas, but also transformed and changed the social structure. When examined in a historical context, press enterprises that serve the public's need for information have been directly affected by the Industrial Revolutions, economic and renewed digital processes, and continue to be constantly affected, just like other enterprises. Compared to traditional newspaper businesses, digital newspaper businesses are looking for ways to adapt to technological tools in the context of the opportunities provided by the internet and web technologies, to reach large audiences in terms of audience/reader/listener, while also looking for ways to be permanent in the market where competition is increasing. From this point on, the practices of using technology and determining technology-oriented business strategies have become prominent elements in the strategies determined against other digital newspaper businesses in the increasing competitive environment. Digital newspaper businesses are trying to take precautions against the increasing and diversifying competition in their internal organizations by prioritizing various issues such as making a difference, creating a mass base and creating a revenue model. Starting from this point, the phenomenon of Industry 4.0 refers to the integration of technology with production and increasing efficiency by incorporating smart technologies into the production process. While this phenomenon mediates the development of information technologies, it also closely affects press businesses. In this study, whether the strategies determined by Industry 4.0 in the context of sustainable competitive advantage in digital newspaper businesses are technology-oriented, whether the practices of using technology are prioritized in the competitive strategies they determine, whether they adapt to the new journalism practices that develop due to the phenomenon of Industry 4.0, and the differences in digital journalism activities compared to traditional journalism activities. It focused on various topics such as perspectives on change, changes in digital journalism activities and the impact of these changes on competitive practices. In this context, the study was conducted in accordance with the purposeful sampling method, using the semi-structured in-depth interview technique, one of the data collection tools, with 18 local newspaper businesses in Izmir, which are subject to the Basın İlan Kurumu and publish both traditionally and digitally. The findings obtained from the interview were interpreted using the content analysis method.