Yerel basında dijital haberciliğe dönüşüm süreci: Ege bölgesi yerel basın örneği
Transformation process to digital journalism in local press: Aegean region local press instance
- Tez No: 912697
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Dijital teknolojilerle birlikte kitle iletişim araçlarının da dönüşüme uğradığı görülmektedir. Yaşanan bu değişim ortamında medyadaki değişimle birlikte haber ve habercilik alanında paradigmatik dönüşüm yaşanmaktadır. Habercilikteki bu dönüşüm başta habercilik pratikleri, haber üretim süreci, ekonomik giderler, istihdam gibi birçok alanda yeni anlayış ve uygulamaları beraberinde getirmektedir. Araştırma bağlamında dijitalleşme sürecinde yerel medyanın nasıl konumlandığının tespitine yönelik tasarım yapılmıştır. Bu kapsamda araştırmanın amacı, yerel gazetelerin dijitalleşme sürecine nasıl yaklaştıkları ve uygulama açısından neler kaydettiklerinin tespitini amaçlamaktadır. Bu süreçte araştırma verilerinin toplanması için nitel analiz tekniklerinden yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırma alanı olarak Batı Ege Bölgesi belirlenmiş, bu çerçevede ulaşılabilirlik göz önünde tutularak İzmir, Denizli ve Manisa illerinde, hem dijital hem de basılı ortamda yayın hayatını sürdüren ve Basın İlan Kurumu tarafından resmi sayılan, resmi ilan ile reklam verebilecek niteliğe sahip gazete ve internet haber siteleri araştırma kapsamında değerlendirilmiştir. Bu kapsamda üç ildeki yerel basın ve internet haber sitelerinden gönüllülük esasına dayalı olarak görüşmeleri kabul eden gazetelerde görüşmeler gerçekleştirilmiş ve araştırma verileri elde edilmiştir. Bu veriler yazılı metinler haline getirilerek MAXQDA 2024 nitel analiz veri programı ile 'gazetecilik algısı, haber üretim süreci, teknolojik altyapı, insan kaynağı ve ekonomik yapı' temaları temel alınarak“tematik analiz”yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucu ulaşılan bulgular dijitalleşmenin yerel gazeteler üzerindeki çok yönlü etkilerini gözler önüne sermektedir. Bulgularda, dijitalleşmenin iller bazında farklı düzeylerde gerçekleştiği; dijital platformların haber üretim sürecine entegrasyonunda bazı illerin daha sınırlı kaldığı; dijitalleşmenin maliyet yönetimi ve ekonomik sürdürülebilirlik açısından sağladığı fırsatlardan yararlanabilmek için çaba harcandığı; nitelikli insan kaynağına erişim açısından bazı illerin sorun yaşarken bazı illerin bunu daha sınırlı düzeyde hissettiğine ilişkin bir durum tespiti yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the advent of digital technologies, mass communication tools have undergone a significant transformation. In this changing environment, the media has also experienced a paradigmatic shift, particularly in the realm of news and journalism. This transformation in journalism has introduced new approaches and practices across various areas, including journalistic practices, news production processes, economic expenses, and employment. Within the context of this study, a design was developed to determine how local media positions itself in the process of digitalization. The purpose of this research is to explore how local newspapers approach the digitalization process and to identify their achievements in terms of implementation. For data collection, the semi-structured interview technique, one of the qualitative analysis methods, was employed. The research area was identified as the Western Aegean Region, and considering accessibility, the study focused on newspapers and online news platforms in İzmir, Denizli, and Manisa. These outlets, which operate both digitally and in print, were officially recognized by the Press Advertisement Agency and qualified to publish official advertisements and commercials. In this context, interviews were conducted on a voluntary basis with local newspapers and online news platforms in the three provinces, and the research data were collected. The obtained data were transcribed and analyzed using thematic analysis via the MAXQDA 2024 qualitative data analysis software. The themes of the analysis included“perception of journalism,”“news production process,”“technological infrastructure,”“human resources,”and“economic structure.”The research findings reveal the multifaceted impacts of digitalization on local newspapers. The results indicate that the level of digitalization varies across provinces; some provinces have faced more limitations in integrating digital platforms into their news production processes. Furthermore, efforts have been made to capitalize on the opportunities provided by digitalization in terms of cost management and economic sustainability. The findings also highlight that while some provinces struggle to access qualified human resources, others experience these challenges to a lesser extent.