Solium++: A tool for analysing the security of smart contracts
Geçiş Aşamasındaki Çalışmalar: Shirin Neshat
- Tez No: 780976
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The University of Sheffield
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
A smart contract is an engaging feature of the blockchain technology and it is considered the most important layer of the blockchain. The goal of a smart contract is that an agreement is enabled, executed, and implemented among untrusted parties without the interaction of any third parties. In other words, there is no any third parties like a bank to prove transactions between entities in a smart contract. However, smart contracts can contain some security vulnerabilities. The purpose of this project is to help developers to avoid vulnerabilities when implementing smart contracts. The project will check smart contracts (are small programs) that contain vulnerabilities; it reports if they have some possible vulnerabilities and proposes fixes for these vulnerabilities if it is possible. This aim is fulfilled by extending an existing static analysis tool.
Özet (Çeviri)
Akıllı sözleşme, blokzinciri teknolojisinin ilgi çekici bir özelliğidir ve blokzincirinin en önemli katmanı olarak kabul edilir. Bir akıllı sözleşmenin amacı, herhangi bir üçüncü tarafın etkileşimi olmadan anonim taraflar arasında bir anlaşmanın yürütülmesine ve uygulanmasına olanak sağlamaktır. Başka bir deyişle, bir akıllı sözleşmede taraflar/kuruluşlar arasındaki işlemleri onaylamak için banka gibi üçüncü taraflar bulunmamaktadır. Ancak, akıllı sözleşmeler bazı güvenlik açıkları içerebilir. Bu projenin amacı, akıllı sözleşmeler hazırlanırken olası güvenlik açıklarının önlenmesi için geliştiricilere yardımcı olmaktır. Bu proje, güvenlik açıkları içeren akıllı sözleşmeleri (küçük programları) kontrol etmekte; olası güvenlik açıklarını raporlamakta ve mümkünse bu güvenlik açıkları için düzeltmeler önermektedir. Bu hedef, mevcut bir statik analiz aracının genişletilmesiyle gerçekleştirilmektedir.