Tokat ilinde kamu destekli kurulan ceviz bahçelerine yönelik etki analizi
Impact analysis on walnut orchards established with state support in Tokat
- Tez No: 780997
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR AKÇA, DOÇ. DR. HAYRİYE SİBEL GÜLSE BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma, Tokat ilinde kamu destekli yürütülen ceviz projelerinin mevcut durum ve etki analizini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Proje desteklerinden yararlanan 84 çiftçi ile anket yapılmıştır. İncelenen işletmelerde üreticilerin yaş ortalamaları 53.35'tir. Ankete katılan tüm çiftçiler içerisinde ilkokul mezunu olanların oranı, %36.90'dır. Çiftçilerin %54.76'sının ceviz yetiştiriciliği ile ilgili tecrübesi olmadığı belirlenmiştir. Kurulan bahçelerde, çiftçilerin %70.24 oranında yaprak, toprak ve su analizi yaptırmadığı belirlenmiştir. Projede ilk yıl fidanı ölen çiftçi oranı %78.57'dir. Fidanların ölüm nedenleri; %38.10 oranında sulama sorunları, %22.62 oranında iklim koşulları ve %22.62 oranında düşük fidan kalitesi olarak bildirilmiştir. Çalışmada üreticilerin %65.48 oranında salma sulama yaptığı belirlenmiştir. Çalışmada projenin yürütülmesinde karar alıcılar arasında en önemli kurumun %57.14 oranında İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada çiftçilere %54.76 oranında Chandler ve tozlayıcı çeşit olarak ise %35.71 oranında Franquette çeşidi verilmiştir. Çeşit seçiminde tarım teşkilatının etkisi diğer kurumlar arasında %77.38 olarak bulunmuştur. Araştırmada teknik personelin proje konusunda yeterli bilgi ve deneyime sahip olduğunu düşünenlerin oranı %82.14 olarak bulunmuştur. Çalışmada, sahada gerekli teknik ve kültürel işlemlerin yeterince yürütüldüğünü düşünenlerin oranı %78.57 olarak tespit edilmiştir. Çalışmada çiftçilerin projeden yararlanma nedenleri %63.10'unun daha çok gelir elde etmek, %19.05'nin devlet desteği, %13.10'unun arazi değerlendirmesi olarak gözlenmiştir. Araştırma sonucunda projede görülen en önemli eksikler; %40.48 oranında maliyetlerin yüksekliği ve %30.95 oranında kalitesiz fidan olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to determine the current situation and impact analysis of the walnut projects carried out with public support in Tokat province. A survey was conducted with 84 farmers who benefited from the project supports. The average age of the farmers in the examined enterprises is 53.35. The proportion of those who have graduated from primary school among all farmers participating in the survey is 36.90%. It was determined that 54.76% of the farmers had no experience in walnut cultivation. In the established orchards, it was determined that farmers did not have leaf, soil and water analysis performed at a rate of 70.24%. The proportion of farmers whose seedlings died in the first year of the project is 78.57%. The causes of death of seedlings were reported as irrigation problems at a rate of 38.10%, climatic conditions at a rate of 22.62% and poor seedling quality at a rate of 22.62%. In the study, it was determined that the farmers made flood irrigation at a rate of 65.48%. In the study, it has been determined that the most important institution among the decision makers in the implementation of the project is the Provincial / District Agriculture and Forestry Directorates with a percentage of 57.14%. In the study, Chandler variety was given to farmers at 54.76% and Franquette variety at 35.71% as pollinator variety. The effect of the agricultural organization on the selection of varieties was found to be 77.38% among other institutions. In the research, the proportion of those who think that the technical personnel have sufficient knowledge and experience about the project was found to be 82.14%. In the study, the proportion of those who think that the necessary technical and cultural procedures have been carried out adequately in the field has been determined as 78.57%. In the study, the reasons for farmers to benefit from the project were observed as 63.10% to get more income, 19.05% to state support, 13.10% to land assessment. As a result of the research, the most important shortcomings seen in the project were determined as the height of costs at a rate of 40.48% and poor-quality seedlings at a rate of 30.95%.