Local site effects for different ground motion conditions
Farklı yer hareketi şartları için yerel saha etkileri
  1. Tez No: 780998
  2. Yazar: HÜSSAM ALMUKDAD
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU HARMANDAR, DOÇ. DR. DENİZ ÜLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yapıların sismik tasarımında, zemin özelliklerinin jeolojik ve yerel koşulların etkisi dikkate alınmalıdır. Bina yönetmeliklerinde, genellikle birkaç zemin sınıfı belirtilir ve F1, FS yerel zemin koşullarının etkisini dikkate almak için her bir zemin sınıfına bir saha parametresi atanır Yapı yönetmeliğinde F1, FS katsayıları geneldir. Fay mekanizması, sismik enerji ve depremin süresi gibi özellikleri dikkate alınmamıştır. Bu çalışmada, deprem yer hareketlerini değerlendirmek için birçok saha için zemin davranış analizleri yapılacaktır. Deprem süresi ve sismik enerjiye bağlı olarak yerel zemin katsayıları belirlenecektir. 1.600'den fazla deprem kaydı incelenmiştir. Birçok parametrenin değişimine göre yerel zemin katsayıları çıkarılmış ve bu faktörlerin her birinin bu katsayılara doğrudan etkisi belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar TBEC (2018) ve ASCE 7-10 de belirtilenler ile karşılaştırılmış ve bu araştırma sonuçlarının etkin bir şekilde kullanılması için öneriler de bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the seismic design of structures, the effect of the geological and local conditions of the soil characteristics must be taken into account. In building codes, several site classes are usually specified and a site parameter is assigned to each site class to consider the effect of local site conditions F1, FS. F1, FS coefficients in the building code are very general. It is not prepared to respect earthquake data considering the fault mechanism, and considering seismic energy, and earthquake duration. In this study, site response analyses for many sites will be performed to evaluate earthquake ground motions. Depending on seismic energy and earthquake duration, local site coefficients will be determined. More than 1,600 observed earthquake data were studied. The local soil coefficients were extracted according to the change of many parameters, and the direct effect of each of these factors on the local soil coefficients was determined. The observed results were compared with what is stipulated in TBEC (2018) and ASCE 7-10, and a set of suggestions was presented to make effective use of the results of this research.