Bodrum ilçesinin rüzgar enerjisi analizi ve potansiyelinin Weibull analizi ile yapılması
Wind energy analysis and potential of Bodrum district with Weibull analysis
  1. Tez No: 781004
  2. Yazar: UFUK ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Türkiye'de enerjide dışa bağımlılık yüzdesi yaklaşık %92'dir. Dış kaynaklara olan bağımlılığını azaltan istikrarlı bir ulus. Arz-talep denklemi, artan enerji talebini karşılamak için rüzgar enerjisini çok önemli bir konuma yerleştirir. Bunun nedeni, temiz teknolojinin ve gelişmekte olan ülkelerden gelenlerin fosil yakıtlara kıyasla yenilenebilir enerjiyi desteklemesidir. Diğer yenilenebilir enerji kaynakları ile karşılaştırıldığında, rüzgar enerjisi son zamanlarda en popüler enerji formlarından biri haline gelmiştir. Ülkemizdeki rüzgar enerjisi potansiyelinin yoğunluğunu coğrafi yapısı sayesinde özellikle kıyı bölgelerinde görebiliyoruz. Türkiye'nin kıyı bölgelerinde ve kıyı bölgelerinde aktif hava akımlarının potansiyelinin dikkate alınması bu nedenle son derece önemlidir. Bu tez çalışmasında Muğla ilinin Bodrum ilçesinin 2016-2021 yılları arasındaki rüzgar enerjisinin analizi ve potansiyeli incelenmiştir. Incelemenin tüm amacı; bu yıllar arasındaki rüzgar potansiyellerini hesaplayıp rüzgar karakteristiklerini ortaya çıkarmaktır. 2016-2021 yılları arasındaki 10 metre yükseklikteki saatlik rüzgar hızları ve yönleri; Muğla Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden Bodrum ilçesi için alınmıştır. Alınan bu veriler Weibull dağılım metodu, WRPOLOT, PYTHON yazılımı kullanılarak incelenmiştir. Sonuç olarak dağılım metodu ile elde ettiğimiz tahminler ile gerçek verilerin uyumluluğuna bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
The percentage of energy-related foreign dependence in Turkey is approximately 92%. It is a stable nation that is decrasing its reliance on outside sources. The supply-demand equation places wind energy in a crucial position for supplying the rising energy demand. This is due to the fact that clean technology and those from developing nations support renewable energy as compared to fossil fuels. When compared to other renewable energy sources, wind energy has recently become one of the most popular energy forms. We can see the intensity of the wind energy potential in our country, particularly in the coastal regions, thanks to its geographic layout. Considering the potential of the active air currents in Turkey's coastal regions and in its coastal areas is extremley crucial for this reason. In this thesis study, the analysis and potential of wind energy between the years 2016-2021 in Bodrum district of Muğla province were examined. The whole purpose of the study is to calculate the wind potentials between these years, to reveal the wind characteristics. Hourly wind speeds and directions at an altitude of 10 meters between the years 2016-2021 were obtained from the General Directorate of Muğla State Meteorology Affairs for the town of Bodrum. These data were analyzed using the Weibull distribution method, WRPOLOT, PYTHON software. As a result, the compatibility of the estimates obtained by the distribution method with the actual data was examined.