Üstün özellikli bodrum mandarini tiplerinin belirlenmesi
Determination of superior bodrum mandarin types
  1. Tez No: 940206
  2. Yazar: MELİSA MANDALİNCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERRA HEPAKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Turunçgiller dünyada en fazla yetiştiriciliği yapılan meyve grubu olup mandarinler bunların önemli bir kısmını oluşturmaktadır. Diğer turunçgil meyvelerine kıyasla özellikle sofralık tüketime uygunluğu sebebiyle mandarin talebi gün geçtikçe artmaktadır. Ülkemizde Yerli mandarinler en fazla yetiştirilen mandarin gruplarından biri olup içlerinde Bodrum Mandarini en önemlisidir. Portakal rengi olan meyve eti gevrek, oldukça sulu, hoş kokulu ve lezzetlidir. Bodrum Mandarini Bodrum İlçesi Turunçgil Üretici Birliği tarafından 2011 yılında 555 Sayılı Coğrafi İşaretlerin Korunması Hakkında KHK' dayanarak 162. coğrafi işaretli ürünümüz olarak“menşe adı”ile tescil edilmiştir. Bahçeler içerisinde farklılıklar olduğu bilinmektedir. Bu farklılıkların ortaya konulması amacıyla gerçekleştirilen çalışmada, Bodrum ilçesinin Turgutreis mahallesinde bulunan bahçelerden seçilen 30 adet Bodrum Mandarini (Citrus deliciosa Tenore) ağacından toplanan meyvelerin özellikleri incelenmiştir. Aralık, Ocak ve Şubat olmak üzere 3 farklı olgunlaşma dönemi içerisinde örnekler toplanmıştır. Yapılan analizlerde ortalama meyve ağırlığı 74,61 g ile 166,48 g, usare miktarı %23,02 ile %45,60 ve suda çözünür kuru madde miktarı %8,90 ile %15,73 aralığında bulunmuştur. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre meyve ağırlık ortalaması en yüksek meyveler 144,44 g ile 26 numaralı, usare miktarı en yüksek meyveler %41,44 ile 20 numaralı, suda çözünür kuru madde miktarı en yüksek meyveler ise %13,93 ile 12 numaralı ağaçtan elde edilmiştir. Hasat geciktikçe bazı ağaçlarda meyve dökümü daha şiddetli olurken, bazılarında daha hafif seyretmiştir. Hasat dönemi göz önüne alınarak, incelenen meyveler arasında yukarıda belirtilen parametreler açısından farklılıklar bulunmuştur. Çalışma sonunda puflaşma eğilimi düşük, meyve ağırlığı, usare miktarı ve ağaçta bekleme süresi yüksek olan tipler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Citrus are the most cultivated fruit group in the world and mandarins are a significant part of them. Compared to other citrus fruits, its demand is increasing day by day due to its suitability for table consumption. In our country, Mediterranean mandarins are one of the most cultivated mandarins and Bodrum Mandarin is the most important one. The orange-colored fruit flesh is crisp, very juicy, fragrant and delicious. Bodrum Mandarin was registered by the Bodrum District Citrus Producer's Association in 2011 with the“name of origin”as our 162nd geographically marked product based on the Decree Law No. 555 on the Protection of Geographical Indications. It is known that there are differences within orchards. In the study carried out to reveal these differences, the characteristics of the fruits collected from 30 Bodrum Mandarin (Citrus deliciosa Tenore) trees selected from orchards in Turgutreis area of Bodrum region were examined. Samples were collected in 3 ripening periods, December, January and February. According to the analyses, the average fruit weight was found between 74,61-166.48 g, the juice content between 23,02-45,60 % and the amount of water soluble dry matter between 8,90-15.73 %. According to the results, the fruits with the highest fruit weight were obtained from tree number 26 with 144,44 g, with the highest amount of juice were obtained from tree number 20 with 41,44 %, and the highest amount of water soluble dry matter were obtained from tree number 12 with 13,93 %. As the harvesting delayed, fruit drop was more severe in some and milder in others. Considering the harvest period, differences were found between the fruits collected from 30 different trees in terms of the above mentioned parameters. At the end of the study, the types with relatively low puffing tendency, high fruit weight and juice content and high retention time on the tree were determined.