Option pricing via reinforcement learning: Extensions and further ınsights on the QLBS model
Pekiştirmeli öğrenme ile opsiyon fiyatlamasi: QLBS modeli üzerine eklemeler ve öngörüler
- Tez No: 781011
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR UĞUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Çalışmamızda döviz kurları üzerine yazılan Avrupa tipi opsiyonlarını dikkate alarak pekiştirmeli öğrenmeden (reinforcement learning) faydalanılmıştır. Bu amaçla, QLBS modeli olarak adlandırılan ve köklerini pekiştirici öğrenmeden alan bir opsiyon fiyatlama modelini yeni bir varlık tipiyle sunup, daha sonra yeniden formüle etmekteyiz. İlk önce döviz kurlarında çalışması beklenen QLBS modelini tanıtmaktayız. Döviz kuru piyasalarına ilişkin sayısal gösterimlerin yanı sıra daha detaylı içgörü sunmaktayız. Farklı yapı (states) önermekteyiz ve daha sonra uzantımızı karşılaştırmalı olarak test etmekteyiz. Döviz kurlarında oluşabilecek sıçramaları da kullanmakta ve QLBS modelinin nasıl tepki verdiğini incelemekteyiz. Sonrasında, işlemleri döviz kuru piyasalarında kalıcı etki bırakan büyük bir yatırımcıyı modelleyerek, QLBS modelini piyasa etkileri altında yeniden formüle etmekteyiz. Piyasa etkileri altında opsiyon fiyatlamasında makine öğrenimini zenginleştirmek ve katkı sağlamak amacıyla bambaşka bir yaklaşım sunmaktayız. Tüm bölümlerde, gösterge (kıyaslama) fiyatlara yakınsama elde etmekte ve QLBS modeline dayalı katkımızın, geleneksel opsiyon fiyatlandırma modellerine bir alternatif olabileceğini tartışmaktayız.
Özet (Çeviri)
In our study, we make use of reinforcement learning by considering European options written on the exchange rates. For this purpose, we represent and later reformulate an option pricing model, the QLBS model, taking its roots from reinforcement learning. We first devise the QLBS model to be presented in exchange rates. We provide numerical illustrations as well as further insights in regard to exchange rate markets. In second part, we offer several extensions with one developed theoretically yet left as a further study. We suggest different state construction and later on test our extension in comparison. In a later part of this, we also employ jumps that could occur and observe how the QLBS model reacts. We reformulate the QLBS model under market impacts by introducing a large agent whose transactions leave a permanent impact in the foreign exchange rate markets. We offer a completely different approach with the aims of enrichment and contribution to the machine learning in option pricing under market impacts. Through all parts, we obtain convergences to the benchmark prices, and discuss that our reformulations and extensions based on the QLBS model could be an alternative to the traditional option pricing models.