Governing aging in Turkey: Municipal active aging discourses and the construction of the desirable older subject
Türkiye'de yaşlanmanın yönetimi: Belediyelerin aktif yaşlanma söylemleri ve makbul yaşlının inşası
  1. Tez No: 781018
  2. Yazar: DAMLA YAZAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TAHİRE ERMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu tez, aktif yaşlanma söylemlerini Michel Foucault'nun yönetimsellik yaklaşımı çerçevesinden incelemektedir. Odak noktası, öncelikli olarak otonom/kendi kendine yeten ve üretken bir yaşlı özneyi teşvik eden aktif yaşlanma söylemlerinin, Türkiye'deki politika altyapısı ve refah rejimi bağlamında nasıl şekillendiğini anlamaktır. Batıdaki aktif yaşlanma söylemleri, Batılı orta sınıf değerlerini yansıtan benlik teknolojileri yoluyla yaşlı bireyleri kendi refah ve yaşlanma sürecinden sorumlu kılan neoliberal yönetimselliğin bir aracı olarak işlev görmektedir. Bu, bağlamda aktif yaşlanma söylemleri refah devletinin kamu harcamalarını artıran bir“kriz”olarak algılanan yaşlanmanın olumsuz inşasına çözüm olarak otonom/kendi kendine yeten ve üretken bir makbul yaşlı özneyi inşa etmektedir. Türkiye'de muhafazakarlığın ve neo-liberalizmin aileye dayanan refah rejiminin fonksiyonlarını ikame etmek üzere eklemlenmesinin, Türkiye'de aktif yaşlanma söylemlerinin resyonelleştirilme biçimlerini farklılaştıracağı düşünülmektedir. Belediyelerin aktif yaşlanma söylemlerine odaklanan bu tez, yerel düzeyde yaşlanmanın sorunsallaştırılmasının nasıl farklılaştığını ve aktif yaşlanmanın bu sorunsallaştırmalarla nasıl ilişkilendiğini anlamaya çalışmaktadır. Ülke genelinde 11 belediyeden 15 kişiyle yapılan derinlemesine görüşmelere dayanan araştırma, Türkiye'de yaşlanan nüfusun, ailelerin dönüşümü ve azalan bakım verme 'kapasite'lerinin bir sonucu olarak ortaya çıkan bakım krizi üzerinden sorunsallaştırıldığını ortaya koymaktadır. Bu çerçevede, bölgesel ve sosyo-ekonomik gelişmişlik düzeyi gözetildiğinde, belediye söylemlerinde çeşitli farklılıklar ve ortaklıklar tespit edilmiş ve genel olarak, Türkiye'deki aktif yaşlanma söylemlerinin, ailelerin azalan refah potansiyelini ikame etmek üzere otonom/kendi kendine yeten bir makbul yaşlı özne inşasını rasyonelleştirdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines active aging discourses through the lens of governmentality theory of Foucault. The focus is on how active aging discourses, which primarily promote an autonomous and productive older subject as desirable, are shaped by the broader policy and welfare context in Turkey. In the Western context, active aging functions as a tool of neoliberal governmentality which responsibilize older individuals for managing their own welfare and aging process through specific conducts and self-technologies, mainly reflecting Western middle-class values. This promote the autonomous and productive desirable older subject in response to the negative construction of aging as a demographic 'crisis' associated with increasing public expenditures in a neoliberal context of the decreasing roles of the welfare state. In Turkey, neo-conservativism and neo-liberalism articulate each other in a context where the welfare regime historically and still predominantly relies on family; thus, the rationalization of active aging discourses are expected to differ from those in the Western context. Focusing on the municipal discourses on active aging, this thesis looks at how problematizations of aging vary at local level. It considers how municipalities problematize aging and how those problematizations are addressed by active aging discourses. Based on in-depth interviews conducted with 15 people from 11 municipalities across the country, the research finds that population aging in Turkey is problematized in line with the transformation of families and their decreasing caregiving capacity—namely, as a care crisis. Within this framework, various distinctions and commonalities across the regional and socio-economic development level are observed and overall it is found that Turkish municipal active aging discourses promote an autonomous, self-reliant older subject as desirable in order to compensate for the decreasing welfare potential of families.