Pandemi süreci öğreniminin değerlendirilmesi: Ondokuz Mayıs Üniversitesi örneği
Evaluation of the pandemic process learning: Ondokuz Mayıs University example
- Tez No: 781019
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL ALAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma Ondokuz Mayıs Üniversitesi lisans öğrencilerinin COVID-19 salgın sürecinde sürdürdükleri uzaktan eğitim sürecine ilişkin memnuniyet durumlarının ortaya çıkarılması amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmanın hedef grubu üniversite bünyesinde yer alan 3. ve 4. Sınıf Tıp/Diş Hekimliği, Sağlık Bilimleri, Mühendislik, Fen-Edebiyat ve Eğitim Fakültesidir. Çalışma, belirlenen fakültelerde Mart 2022 tarihinde yüz yüze anket tekniği kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ölçeklere Kolmogorov-Smirnov testi ile normal dağılım sınaması yapılmıştır. Bu çalışmada, öğrencilerin Covid-19 sürecinde almış oldukları uzaktan eğitim memnuniyetlerini etkileyen faktörler ele alınmıştır. Bu amaçla kullanılan ölçeklerin boyut indirgemesi açıklayıcı faktör analizi ile yapılmıştır. Elde edilen faktörlerin, memnuniyet üzerindeki etkisi ikili lojistik regresyon analizi ile incelenmiştir. Analiz sonucunda pandemi sürecinde uzaktan eğitim gören öğrencilerin memnuniyetleri üzerinde tatmin, beklenti, değerlendirme, yeterlilik ve motivasyon, kullanışlılık, etkililik ve memnuniyet değişkenlerinin anlamlı etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to reveal the satisfaction levels of Ondokuz Mayıs University undergraduate students regarding the distance education process they continue during the COVID-19 epidemic. The target group of this research is the 3rd and 4th Class Medicine/Dentistry, Health Sciences, Engineering, Science-Literature and Education Faculty within the university. The study was carried out in selected faculties in March 2022 using face to face survey technique. The scales were tested for normal distribution with the Kolmorogor-Smirnov test. In this research, the factors affecting the distance education satisfaction of the students during the Covid-19 process. Dimensional reduction of the scales used for this purpose was made with explanatory factor analysis. The effect of the obtained factors on satisfaction was examined by binary logistic regression analysis. As a result of the analysis, it has been seen that the variables of satisfaction, expectation, evaluation, competence and motivation, usefulness, effectiveness and satisfaction had a significant effect on the satisfaction of distance education students during the pandemic process.