Ar-Ge projelerindeki kritik başarı faktörlerinin teknoloji transfer performansına etkisi
The effect of critical success factors in R&D projects on technology transfer performance
  1. Tez No: 781020
  2. Yazar: GÜNAY GENÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL AKDEVE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, İşletme, Science and Technology, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Teknoloji Politikaları ve İnovasyon Yönetimi (Disiplinlerarası) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Teknoloji Politikaları ve İnovasyon Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Teknolojik gelişmelerle birlikte ulusal ve uluslararası çerçevede bilim ve teknoloji alanında çeşitli politikalar üretilmektedir. Araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) proje başarısı genellikle diğer mühendislik proje başarısından daha karmaşıktır ve projelerin performansının değerlendirilmesi zordur. Ar-Ge girişimleri giderek daha önemli hale gelmekte ve Ar-Ge projeleri için teknoloji transfer performansları ve kritik başarı unsurları oluşturulmaktadır. Bu tezin amacı, Türkiye'deki teknoloji firmalarında proje başarı anlayışını ve teknoloji transfer performansını keşfetmek için proje başarı kriterlerinin belirlenerek Türkiye'deki kritik başarı faktörleri ile teknoloji projelerindeki teknoloji transfer performansı arasındaki ilişkinin analiz edilmesidir. Bu kapsamda Savunma Sanayi'de Ar-Ge projelerinin yönetiminde çalışan 202 katılımcının ankete katılımı sağlanarak veri toplanmış ve bu veriler IBM SPSS programında analiz edilmiştir. Teknoloji transfer performansını etkileyen faktörlere ilişkin yapılan analizi sonucunda projenin hedefi, üst yönetim desteği, proje takvimi, proje takımı, teknik çalışmalar, kontrol ve takip olarak altı faktör belirlenmiştir. Bu faktörler arasındaki ilişkiler ve etkiler araştırmanın bulguları olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Along with technological developments, various policies are produced in the field of science and technology in the national and international framework. Research and development (R&D) project success is often more complex than other engineering project success, and performance of projects is difficult to evaluate. R&D initiatives are becoming more and more important and technology transfer performances and critical success factors are established for R&D projects. The aim of this thesis is to analyze the relationship between critical success factors in Turkey and technology transfer performance in technology projects by determining the project success criteria in order to explore the understanding of project success and technology transfer performance in technology companies in Turkey. In this context, the data collected by applying a questionnaire to 202 participants working in the management of R&D projects in the Defense Industry were analyzed in the IBM SPSS program. As a result of the analysis of the factors affecting technology transfer performance, six factors were determined as the target of the project, senior management support, project schedule, project team, technical studies, control and follow-up. The relationships and effects between these factors are presented as the findings of the study.