Anayasa değiştirme iktidarının kötüye kullanılması
Abuse of Constitutional amendment power
- Tez No: 781029
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ANAYURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu çalışmada, anayasa değişikliği yapma yetkisinin kötüye kullanılmasının niteliği ve kapsamı ile benzer kavramlardan farkı araştırılmıştır. Anayasa değişikliği yetkisi, yeni bir anayasa yapmaktan farklı bir kavramdır. Bu yetki, anayasa değişikliğinin resmi usullerle yapılmasını ifade eder. Bazen siyasi yöneticiler anayasa değişikliği yapma yetkilerini kamu yararı yerine bireysel veya grup çıkarları için kullanmayı amaçlarlar. Ancak bunu yaptıklarında, insan hakları, kuvvetler ayrılığı, hukuk devleti, demokrasi gibi anayasal değerlerin gerilemesi durumu ortaya çıkar. Dolayısıyla anayasa değişikliği yapma yetkisinin kötüye kullanılması, doğrudan anayasacılıkla çelişmektedir. Uygulamada, yetkinin kötüye kullanılması, usul kurallarının ihlal edilmesi, olağanüstü hallerde anayasanın değiştirilmesi, aynı sonuca ulaşmak için değiştirilemeyen kuralların değiştirilmesi veya diğer anayasal kuralların önemli ölçüde değiştirilmesi, yürütme organının yasama ve/veya yargıya karşı orantısız olarak yetkilendirilmesi şeklinde ortaya çıkmaktadır. Çalışmada tüm bu kategoriler hem teorik olarak hem de seçilmiş ülke uygulamaları kapsamında ele alınmıştır. Ayrıca çalışma, anayasa değiştirme iktidarının kötüye kullanılmasının önlemeyi sağlayacak tedbirler önermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is investigated the quality and scope of the abuse of constitutional amendment power and it's difference from the similar concepts. The authority of constitutional amendment is different concept from the making a new constitution. This power refers to be made a constitutional amendment by formal procedures. Sometimes, the political rulers aims to use their power of making constitutional amendment for their individual or group interests in place of public interest. However, when they do that, the circumstance, that the oppression or erosion of constitutional values such as human rights, separation of powers, rule of law and democracy, shows up. Therefore, the abusing of the constitutional amendment power conflicts with the constitutionalism directly. In practice, the abuse of the power arises in the forms of violation of procedural rules, Amending the constitution at emergency period, amending the unamendable rules or amending other constitutional rules substantively in order to reach same result, empowering disproportionately the executive branch against legislature and/or judiciary. In the study, all of these categories are handled both of theorically and in the scope of selected country practices. In addition, the study advices some measures so that the abuse of the constitutional amendment power can be prevented.