Dijital dönüşümün turizm sektörüne etkileri
Effects of digital transformation on the tourism sector
  1. Tez No: 781028
  2. Yazar: KELİME KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN VARDARLIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma, dijital pazarlamaya odaklanan yeni dijital platformların gelmesiyle turizm sektörünün adaptasyonu ve dönüşümü üzerine kuruludur. Çalışmanın ana amacı dijital dönüşümün turizm sektörü üzerindeki rolünü ortaya koymaktır. Turizm, gerçekte kendi içinde sektör olan faaliyetleri kapsayan geniş ve dinamik bir endüstridir. İnternet, günümüzde çoğu kullanıcı için günlük ve neredeyse gerekli bir araç olduğu varsayılarak, gelişmekte ve nüfusun ihtiyaçlarına uyum sağlamaktadır. Çalışmanın ana teması, İnternet'in ve bilişim teknolojilerinin son yıllarda turizm sektörünü nasıl değiştirdiğidir. Dijital platformların (başta web siteleri, yapay zeka, mobil uygulamalar olmak üzere) neredeyse tüm dünya ekonomik sektörlerinin paradigmasını değiştirdiği herkes tarafından bilinmektedir. Öte yandan, bu çalışmanın amacı turizm sektörü ile dijital veya çevrimiçi dünya arasındaki ilişkiyi analiz etmektir. Turizm sektörü, son yıllarda yaşanan dijital dönüşüme en hızlı ve verimli şekilde uyum sağlayan sektörlerden biridir. Turizm endüstrisinin bu yeni paradigmasında turizm sektörünün bu konuda eğitilmesinin önemi öne çıkmaktadır. Promosyon ve pazarlama araçları olduklarından, sosyal ağların verimli yönetimi veya iş uygulamalarının optimizasyonu yoluyla çevrimiçi turizm dünyasında rekabet edebilmek için öğrenmenin ve eğitmenin daha fazla yolu vardır. Bunların doğru kullanımı turizm ve ticaret sektörü için bir fırsattır. Turizm profesyonelleri, yeni teknolojilerin, özellikle müşterilerin varış noktalarını arama, seçim yapma ve son olarak da müşteri deneyimini daha iyi anlamak için çok önemli olan deneyimleri hakkında geri bildirimde bulunma yöntemlerini değiştiren dijital pazarlama olmak üzere çalışma şekillerini değiştirdiği konusunda giderek daha net hale gelmektedir. Anahtar Kelimeler; Dijitalleşme, Dijital Dönüşüm ve Turizm Sektörü
Özet (Çeviri)
This study builds on the adaptation and transformation of the tourism industry with the arrival of new digital platforms focused on digital marketing. There are two concepts that come together for this: tourism and digital platforms. Tourism is a broad sector that encompasses activities that are actually sectors in themselves. The Internet is evolving and adapting to the needs of the population, assuming it is a daily and almost necessary tool for most users today. The main theme of the study is how the Internet has changed the tourism industry in recent years. It is known by everyone that digital platforms (especially websites and mobile applications) have changed the paradigm of almost all world economic sectors. These digital platforms are indispensable not only for companies but also for public institutions and users (tourism sector means travelers). On the other hand, the aim of this study is to analyze the relationship between the tourism sector and the digital or online world. The tourism sector is one of the sectors that adapts to the digital transformation experienced in recent years in the fastest and most efficient way. In this new paradigm of the tourism industry, the importance of educating the tourism industry on this issue comes to the fore. As they are promotional and marketing tools, there are more ways and more ways to learn and train to compete in the online tourism world through efficient management of social networks or optimization of business practices. Their correct use is an opportunity for the tourism and trade sector. Tourism professionals are increasingly clear that new technologies are changing the way they work, especially digital marketing, which is changing the way customers search for destinations, make choices, and finally, provide feedback on their experience, which is crucial to better understanding and understanding the customer experience. İt becomes It must be able to tailor the product to maximize benefits, while also seeking maximum customer satisfaction. Keywords; Digitalization, Digital Transformation and Tourism Sector