El sanatlarından kırkyama tekniğinin kadın giyim koleksiyonunda kullanımı
The use of the patchwork technique from handicraft in women's clothing collection
- Tez No: 781048
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY ERTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, geleneksel tekstil el sanatlarının bir kolu olan ve en genel anlamıyla farklı doku, boyut ve renklerdeki kumaş parçalarının birbirine eklenerek yeni ve bütün halde kumaş elde etme yöntemi olarak açıklanabilen kırkyama tekniğinin; Anadolu ve birçok farklı kıtada var olan dünya ülkelerindeki tarihsel gelişimini, zaman içerisinde sanatla bütünleşme sürecini, farklı milletlerin kültür ve geleneklerindeki kullanış amaçlarını, motif içeriklerine yüklenen değerleri, başlıca yapımındaki biçimsel özellikleri ve birleştirmedeki dikiş tekniklerini konu edinmektedir. Sınırsız desen çeşitliği, kompozisyondaki renk ve malzeme uyumu ile görsel beğenisi yüksek ürünlerin yapımını mümkün kılan yama işi tekniğinin günümüzde sadece el sanatı alanında değil gerek diğer sanat dallarına gerekse de mimari, endüstri gibi birçok farklı alana yansıtılarak kullanım örnekleri verilmekte ve ilgilileri artarak devam etmektedir. Bu kapsamda tez araştırmasına konu olan kırkyama tekniği kullanılarak ve tasarım unsurları gözetilerek özgün bir kadın giyim koleksiyonu geliştirilmiştir. Koleksiyon alt ve üst giyim kombini şeklinde toplam 10 farklı tasarımdan oluşmaktadır. Sonbahar-kış koleksiyonuna uygunluğu göz önünde bulundurularak geliştirilen tasarımlarda kullanılan kumaşlara ise belirlenen tema çerçevesinde karar verilmiştir. Her bir tasarım için 10 farklı kırkyama desen stilleri geliştirilmiş ve kalıp formu verilerek giysi üzerinde kullanımı sağlanmıştır. Kadın giyim koleksiyonu uygulamaları, bilgisayar ortamında üç boyutlu tasarım programında gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the patchwork technique, which is a branch of traditional textile handicraft and can be explained in the most general sense as a method of obtaining a new and whole fabric by adding fabric pieces of different textures, sizes and colors. İts historical development in Anatolia and many different countries, art integration process, purposes of use in the cultures and traditions of different nations, values loaded into motif contents, features in the main forms of construction and sewing techniques in joining are explained. The patchwork technique, which enables the production of products with high visual appeal with its unlimited variety of patterns, color and material harmony in the composition. Today, not only in the field of handicrafts but also in other branches of art, as well as in many different fields such as architecture and idustry, usage examples are given and the relevant ones continue to increase. In this context, an original women's clothing collection has been developed by using the patchwork technique, which is the subject of the thesis research, and considering the design elements. The collection consists of a total of 10 different designs in the from of upper and bottom clothing combinations. The fabrics of the designs developed in accordance with the autumn-winter collection were decided as a result of the determined theme. For each design, 10 different patchwork pattern styles were developed and a pattern from was given and used on the garment. Women's clothing collection applications, on the other hand, were carried out in a three-dimensional design program in the computer environment.