Sodyum benzoatın kolon epitelyal bariyer komponentlerinin ekspresyonuna ve transepitelyal elektrik rezistansa etkisi
The effect of sodium benzoate on the expression of colon epithelial barrier components and transepithelial electrical resistance
  1. Tez No: 781058
  2. Yazar: OSMAN ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGE YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: İnsan nüfusunun artması ve artan gıda ihtiyacını karşılamak için gelişen endüstriyel gıda üretim teknikleriyle birlikte, gıdalarda kullanılan katkı maddesi sıklığında da artış meydana gelmiştir. Sodyum benzoat, 1900'lerin başında antibakteriyel ve antifungal özelliklerinin keşfinden itibaren aktif olarak kullanılmaktadır. Bu çalışma, sodyum benzoatın yaygın kullanılan dozlarının kolon epitel bariyeri üzerindeki akut etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve yöntem : İntestinal bariyer işlevinin simülasyonu için Caco-2 hücre serisi tercih edildi. Sodyum benzoat, 1/1.000 ve 1/10.000 oranlarında seyreltilerek 24 saat boyunca inkübasyon sağlandı. Uygulama sonrasında, kültürlerde TEER ölçümü yapıldı. E-cadherin, N-cadherin ve α-SMA düzeyleri Western blot yöntemi ile ölçüldü. Bulgular: Her iki sodyum benzoat konsantrasyonunun uygulanmasından sonra 24. saatte yapılan ölçümlerde TEER değerinde anlamlı azalma, E-cadherin değerinde anlamlı artış, ve N-cadherin ve α-SMA değerlerinde anlamlı azalma saptandı. Sonuç: Sodyum benzoatın, gıda maddelerinde kullanımına izin verilen konsantrasyonlarda uygulandığında, akut maruziyette TEER düşüşüne sebep olduğu saptandı. TEER düzeyindeki düşüş, epitel bariyer fonksiyonlarında bozulmayla ilişkilendirildi. E-cadherin artışı ve N-cadherin ve α-SMA düzeylerindeki azalma, bozulan bariyer fonksiyonunu onarma çabası olarak gözlendi. Ancak, kronik ve tekrarlayan maruziyetin kolon epitel bariyer üzerine etkilerinin değerlendirilmesi için daha ayrıntılı çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction: The increasing human population and developing industrial food production techniques to meet the growing demand for food have led to an increase in the frequency of additives used in food. Sodium benzoate has been actively used since the discovery of its antibacterial and antifungal properties in the early 1900s. This study was conducted to examine the acute effects of commonly used doses of sodium benzoate on the colonic epithelial barrier. Materials and methods: The Caco-2 cell line was chosen for simulating intestinal barrier function. Sodium benzoate was diluted at concentrations of 1/1,000 and 1/10,000 and incubated for 24 hours. After the application, TEER measurements were taken in the cultures. The levels of E-cadherin, N-cadherin, and α-SMA were measured using the Western blot method. Results: After the application of both concentrations of sodium benzoate, a significant decrease in TEER value, a significant increase in E-cadherin value, and a significant decrease in N-cadherin and α-SMA values were observed in the measurements performed at 24 hours. Conclusion: It was found that when sodium benzoate is applied at concentrations permitted for use in food, it causes a decrease in TEER in acute exposure. The decrease in TEER level was associated with a disturbance in epithelial barrier function. An increase in E-cadherin and a decrease in N-cadherin and α-SMA levels were observed as an effort to repair the disrupted barrier function. However, more detailed studies are needed to evaluate the effects of chronic and repeated exposure on the colon epithelial barrier.