Performance of SnS: Ag doped Cu prepared by PLD technique for solar cell application
Güneş pili uygulaması için PLD tekniğiyle hazırlanan SnS: Ag katkılı Cu'nun performansı
  1. Tez No: 781077
  2. Yazar: AMEIRA ABDULLAH KAREIM ALMAULA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM YÜKSEKTEPE ATAOL, PROF. DR. GHUSON HAMEED MOHAMMED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tezde, (SnS: Ag): Cu/Si güneş pili, SnS: Ag ile farklı oranlarda katkılama yapılarak PLD tekniği kullanılarak Si levhalar üzerinde biriktirilen SnS filmlerinin spesifik özellikleri modifiye edilerek üretilmiştir. Hazırlanan ince filmlerin özelliklerine Cu katkı oranının etkisi farklı teknikler kullanılarak araştırılmıştır. XRD analizi, hazırlanan SnS tozunun polikristal yapısını ve nanokristal yapısı olarak ince filmler için geniş çizgileri gösterir. Ag ve Cu'ya yüksek oranda karşılık gelen ek fazlar ortaya çıkmıştır. Kristalit boyutu 0,05 Cu ile katkılamadan sonra 15,4 nm'den 12,8 nm'ye düşmüş ve Cu oranı 0,15'e yükselerek 14,7'ye yükselmiştir. AFM ve FTIR sonuçları, 0,05 Cu oranında en düşük pürüzlülüğü ve SnS için karakteristik bantları gösterir. Çoğu bant, Cu ile olduğu kadar Ag ile de katkılamadan sonra daha yüksek bir dalga sayısına doğru kaymıştır. SnS: Ag numunesi için optik soğurulma artar ve Cu içeriği ile daha da artar. Cu katkılı bant kenarında kırmızı bir kayma görülmüştür. Bant aralığı, SnS için 2,2 eV'den (SnS: Ag)0,85Cu0,15 için 1,75 eV'ye düşürülmüştür. Doğru akım iletkenliği, metal içeriği ile azaltılmış iki aktivasyon enerjisini gösterir. Hem SnS hem de (SnS: Ag)0,85Cu0,15 p-tipiyken, diğer üçü n-tipidir. I-V karakteristiği, kabul edilebilir bir idealliğe sahip tipik eğrileri gösterir. (SnS: Ag)0,9Cu0,1/pSi hetero bağlantı için %1,28'lik optimum güneş verimliliği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, (SnS: Ag): Cu/Si solar cell was fabricated by modifying specific properties of SnS films deposited on Si wafers using the PLD technique by doping SnS: Ag with Cu at different ratios. The effect of the Cu doping ratio on the properties of the prepared thin films was investigated with using different techniques. The XRD analysis shows the polycrystalline nature of the prepared SnS powder and broad lines for thin films as its nanocrystalline structure. Additional phases appeared corresponding to Ag and Cu at a high ratio. The crystallite size reduced from 15.4 to 12.8 nm after doping with 0.05 Cu, and increased up to 14.7 with an increasing Cu ratio to 0.15, while the lattice strain has the opposite behavior. The AFM and FTIR results show the lowest roughness at a 0.05 Cu ratio and the characteristic bands for SnS. Most bands shifted towards a higher wavenumber after doping with Ag, as well as with Cu. The optical absorbance increases for the SnS: Ag sample and more increasing with the Cu content. A red shift in the band edge with Cu doping appeared. The band gap reduced from 2.2 eV for SnS to 1.75 eV for (SnS: Ag)0.85Cu0.15. The direct current conductivity shows two activation energies reduced with metal content. Both the SnS and (SnS: Ag)0.85Cu0.15 were p-type, while the three others were n-type. The I-V characteristic shows typical curves with an acceptable ideality. The optimum solar efficiency of 1.28% appeared for the (SnS: Ag)0.9Cu0.1/p-Si heterojunction.