Exploring K-12 level Turkish EFL teachers' well-being before, amidst, and post COVID-19
K-12 seviyesi Türk İngilizce öğretmenlerinin COVID-19 öncesi, sırasında ve sonrasındaki iyi oluş hallerinin incelenmesi
  1. Tez No: 781078
  2. Yazar: BURCU GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Türkiye'deki İngilizce öğretmenlerinin iyi oluş hallerini Pozitif Psikoloji (PP) merceğinden araştırmak literatürde son zamanlarda sık olarak gerçekleştirilen bir inceleme yöntemi olmuştur. Ancak, İngilizce öğretmenlerinin COVID-19 sonrası iyi oluş hali literatürde inceleyen çalışmaların sayısı oldukça kısıtlıdır. Araştırmada, kurumsal mesleki gelişim desteği ve dirençliliğin K-12 seviyesinde eğitim veren 302 Türk İngilizce öğretmeninin iyi oluş halleri üzerindeki etkileri anket kullanılarak nicel olarak incelenmiştir. Online gerçekleştirilen anketin bir parçası olan PERMA Profiler ölçeği, İngilizce öğretmenlerinin COVID-19 öncesinde, sırasında ve sonrasındaki iyi oluş düzeylerini tekrarlı ölçümler ile ölçmek için kullanılmıştır. Anket ayrıca İngilizce öğretmenleri için sağlanan kurumsal mesleki gelişim desteğini, dirençliliği inceleyen ölçekler ve demografik faktörlere ait sorular içermektedir. İyi oluş içsel gizil değişkeninin dışsal gizil değişkenlerle olan ilişkileri Kısmi En Küçük Kareler Yapısal Eşitlik Modellemesi (PLS-SEM) ile incelenmiştir. Ölçeklerin iç tutarlılığı için bileşik güvenirlik ve AVE değerleri hesaplanmış, ayırt edici geçerliliği sağlamak için Fornell-Larcker kriteri ve HTMT istatistikleri kullanılmıştır. Araştırma bulguları kurumsal mesleki gelişim desteği ile iyi oluş arasında dirençlilik üzerinden istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu kanıtlamıştır. Dirençliliğin COVID-19 öncesi, sırasında ve sonrası dönemlerde iyi oluş ile anlamlı ilişkisi tespit edilse de, kurumsal mesleki gelişim desteği yalnızca COVID-19 sonrası dönemde iyi oluş ile anlamlı olarak ilişkilendirilmiştir. İyi oluş ölçeğinin alt başlıklarından olan ilişkiler, COVID-19 sonrası kurumsal mesleki gelişim desteği ile bağdaşmayan tek iyi oluş alt başlığı olarak bulunmuştur. Araştırmada Türk İngilizce öğretmenlerinin iyi oluşları üzerinde pandeminin devam eden etkileri de tespit edilmiştir. Son olarak, demografik faktörlerden kariyer evrelerinden biri olan orta kıdemliliğin ve COVID-19'a yakalanmamanın İngilizce öğretmenlerinde yüksek iyi oluş seviyeleri ile anlamlı ilişkisi gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Investigating EFL teachers' well-being from the lens of Positive Psychology (PP) has been a recent take in the literature. However, EFL teachers' post-COVID-19 well-being continues to be an unreviewed area. In the study, the effects of institutional PD support and resilience on 302 K-12 level Turkish EFL teachers' well-being were examined quantitatively with survey design technique. As part of the online questionnaire, the PERMA Profiler was used to measure participant EFL teachers' pre-, during, and post-COVID-19 well-being levels with repeated measures. The questionnaire also included scales that measured perceived institutional PD support provided for EFL teachers, teacher resilience, and certain demographic factors. The relationships between the internal latent variable of well-being and the external latent variables were examined by Partial Least Squares Structural Equation Modeling (PLS-SEM). Composite reliability and AVE values were calculated for the internal consistency of the scales, and the Fornell-Larcker criterion and HTMT statistics were used to enable discriminant validity. The findings of the study indicated a significant relationship between institutional PD support and well-being through resilience Although resilience significantly correlated with well-being at all times, institutional PD support only correlated with well-being in the post-COVID-19 period. Relationship was the only well-being sub-pillar that failed to correlate with institutional PD support after COVID-19. Participants were reported to be experiencing the lingering effects of the pandemic on their well-beings. Lastly, mid-career seniority and not catching COVID-19 as demographic factors significantly correlated with higher well-being levels in EFL teachers.