Evlilik tutumunun duygusal öz-yeterlik ve çatışma eylem stilleri açısından yordanması
Prediction of marital attitude in terms of emotional self-efficacy and conflict action style
- Tez No: 781116
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA EBRU İKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, evli veya boşanmış bireylerin evlilik tutumu düzeylerinin onların duygusal öz-yeterlik düzeyi ve çatışma eylem stili üzerindeki yordayıcı etkisinin incelenmesidir. Araştırma kapsamında evli veya boşanmış bireylerin cinsiyet, yaş, eğitim durumu, medeni durum ve çocuk sahibi olma durumuna göre farklılaşmaların ortaya konulması amaçlanmıştır. Mevcut araştırma kapsamında genel tarama modelinden faydalanılmıştır. Bu araştırmanın evrenini Türkiye genelindeki evli veya boşanmış bireyler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini, evli veya boşanmış 161 kadın ve 42 erkek toplamda 203 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Evlilik Tutumu Ölçeği (ETÖ), Duygusal Öz-Yeterlik Ölçeği (DÖYÖ), Çatışma Eylem Stilleri Ölçeği (ÇESÖ) ve araştırmacı tarafından katılımcıların sosyodemografik özelliklerini öğrenmek amacıyla geliştirilmiş kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS 24.0 programı aracılığı ile gerçekleştirilmiş, Bağımsız İki Örneklem T Testi ve Tek Yönlü ANOVA, korelasyon analizi için Pearson Korelasyon tekniği ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the predictive effect of married or divorced individuals' marital attitude levels on their emotional self-efficacy level and conflict action style. Within the scope of the research, it is aimed to reveal the differentiations of married or divorced individuals according to gender, age, educational status, marital status and having children. Within the scope of the current research, the general screening model was used. The universe of this research consists of married or divorced individuals in Turkey. The sample of the study consists of a total of 203 people, 161 married or divorced women and 42 married or divorced men. In the research, Marriage Attitude Scale, Emotional Self-Efficacy Scale, Conflict Action Styles Scale and a personal information form developed by the researcher to learn the sociodemographic characteristics of the participants were used as data collection tools. Analysis of the data was carried out using SPSS 24.0 program, Independent Two Sample T Test and One Way ANOVA, Pearson Correlation technique and multiple regression analysis were used for correlation analysis.