Tokat ilinde MEB hizmet içi robotik kodlama kursuna katılan öğretmenlerin eğitsel robot kullanımı özyeterlilik algılarının farklı değişkenlere göre incelenmesi
Examination of the self-efficiency perceptions of educational robot use according to different variables of teachers attending the MEB in-service robotic coding course in Tokat
- Tez No: 781144
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ EŞGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Yetiştirme Genel Müdürlüğünün hizmet içi robotik kodlama eğitimlerine katılan öğretmenlerin eğitsel robot kullanımı öz yeterlik algılarının cinsiyet, yaş grubu, öğrenim durumu, branş, görev yapılan kurum türü, kıdem, eğitim aldıktan sonra geçen süre, eğitim yöntemi, kurs öncesi ve sonrasında çalışma yapmış olma, uygulama yapabilmek için uygun ortama sahip olma, alınan eğitim sayısı, eğitimlere alınma şekli, eğitim yöneticilerinin teşviki, okulunda çalışma yapan meslektaşının olması değişkenlerine göre incelenmesidir. Nicel araştırma deseninden betimsel tarama modeli kullanılan bu araştırmanın örneklemini 2022-2023 öğretim yılı başında Tokat ilinde görev yapan, hizmet içi robotik kodlama konulu kurslara katılmış farklı branşlarda 245 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Şahin ve Korkmaz (2020) tarafından geliştirilen tek faktör ve 49 maddeden oluşan 5'li Likert tipindeki“Öğretmenlere Yönelik Sınıf İçi Eğitsel Robot Kullanımına Dönük Öz yeterlik Algısı Ölçeği”kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is examine the perceptions of educational robot use self – effıcacy of theachers participating in the in – service robotic coding training of the Ministry of National Education (MNE) General Directorte of teacher training according to gender, age group, education level, branch, type of institution served, seniority, time spent after receiving training, training method, having worked before and after the course, having a suitable environment for practice, number of training received, type of training, encouragement of education administrators, having a colleague working at their school. The sample of this Research, which uses a quantitave scanning model, consist of 245 teachers working in Tokat Provience at beginning of 2022 – 2023 academic year and participated in courses on in – service robotic coding. In the Research, '' The Self – Effıcacy Perception Scale For The Use Of In – Class Educational Robots For Teachers'' was used as the only factor developed by Şahin and Korkmaz (2020) and consisting of 49 items. SPSS (25.0) statistical software was used in the analysis of the datas.