Defining Turkish independent cinema in contemporary Turkish cinema: A review on the new era Turkish independent films
Çağdaş Türk sineması'nda bağımsız Türk sineması'nı tanımlamak: Yeni dönem Türk bağımsız filmleri üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 781149
  2. Yazar: EMİR ORHAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TOLGA HEPDİNÇLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema ve Medya Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bağımsız Sinema tüm dünyada ana akım sinemanın dinamiklerine bir alternatif olarak ortaya çıkmış, ülkelere göre özellikleri değişebilen bir pratiktir. Bağımsız Sinema kavramının ilk olarak ortaya çıktığı Amerika ve Avrupa'da farklı karakteristik özelliklerle gelişen bu sinema türü, Türkiye'deki bağımsız film üretimlerini de etkilemiştir. Yeşilçam döneminde birkaç yönetmen ve belirli janralar ile yapılabilmiş bu girişimler, çıkartılan yabancı dağıtımcı kanunu ve Eurimages fonunun gelişi sayesinde 1990'lı yıllardan sonra nitel ve nicel olarak yoğunlaşmıştır. Arthouse tarzından esinlenerek popüler sinemadan farklı bir üslup ve söylem oluşturmaya çalışmıştır. Çağdaş Türk Sineması dönemindeki bağımsız filmleri inceleyen bu çalışma, Türk Bağımsız Sineması'nı tanımlamaya ve ortak özelliklerini kategorize etmeye çalışmıştır. Bu konu üzerinde önceden yapılmış çalışmalar temel kabul edilerek, filmler üzerinden yeni ve daha kapsamlı bir değerlendirme yapmak amaçlanır. Çalışmanın sonucunda elde edilen bulgulara göre, Türk Bağımsız Sineması'nın kurumsallaşmamış bir söylem oluşturduğu ortaya çıkmıştır ve bu dilin yabancılaşma, nostalji ve realizm olarak üç ortak muhtevası olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Independent Cinema is a practice that has arisen globally as an alternative to the dynamics of mainstream cinema, and its qualities differ by country. This form of cinema, which developed differently in America and Europe where the concept of independent film emerged first, also had an impact on independent filmmaking in Turkey. These activities, which were limited to a few filmmakers and genres during the Yeşilcam period, grew qualitatively and quantitatively after the 1990s due to the foreign distributor law and the advent of Eurimages fund. Inspired by the Art - house style, it attempted to develop a narrative and aesthetic distinct from mainstream film. This dissertation, which examines the independent films of Contemporary Turkish Cinema, attempted to define and classify its defining characteristics. Using prior research on this topic as a foundation, it is intended to create a new, more comprehensive critique of the films. According to the findings of the thesis, Turkish Independent Cinema has developed an uninstitutionalized discourse, and it has been determined that this language has three common themes: alienation, nostalgia, and realism.