Immune response and disturbance in COVID-19 patients in Thi-Qar governorate
Thi-Qar'daki COVID 19 hastalarında bağışıklık yanıtı ve rahatsızlığı
- Tez No: 781154
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA KARAHAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ AMRAN MEZHER LAWAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
SARS-CoV-1 ile iliĢkili SARS-CoV-2 adlı yeni bir beta koronavirüs, ilk olarak 2019'un sonlarına doğru Çin'de ortaya çıktı. Bu koronavirüs Dünya Sağlık Örgütü'nün 11 Mart 2020'de pandemi olarak sınıflandırdığı COVID-19'un nedenidir. Bu çalıĢma, COVID-19 hastalarında bazı otoantikorları ve bunların hastalık Ģiddeti ile iliĢkisini değerlendirmek ve Covid-19 enfeksiyonunun yaĢ, cinsiyet, kronik hastalık ile iliĢkisini incelemek amacıyla yapılmıĢtır. ÇalıĢma, Kasım 2021'den Mart 2022'ye kadar olan sürede 120 katılımcı (Thi-Qar Valiliği'ndeki AL-Imam Hussein Eğitim Hastanesinde moleküler olarak Covid-19 ile enfekte olan 60 hasta ve kontrol grubu olarak 60 hasta) üzerinde yapıldı. Alınan kan örneği 4000 RPM'de 5 dakika santrifüj edildi ve serum immünolojik parametrelerin ayrılması için, kan örneği ise moleküler çalıĢma için kullanıldı. Bu çalıĢma, hastalarda anti-sitrulinlenmiĢ Peptid antikoru dıĢında (anti-ANA, anti-DNA, Hs-CRP ve IL-6) çalıĢılan tüm parametrelerde anlamlı bir artıĢ olduğunu göstermiĢtir (p < 0.05). Anti sitrüline edilmiĢ Peptid antikoru dıĢında çalıĢılan tüm parametreler gruplar arasında ve cinsiyete göre karĢılaĢtırıldığında arttı (p < 0.05).
Özet (Çeviri)
A new beta coronavirus called SARS-CoV-2, which is related to SARS-CoV-1 and first appeared in the China toward the end of 2019. It is the cause of the coronavirus disease 2019 (COVID-19), which the World Health Organization classified as a pandemic on March 11, 2020. This study was conducted to evaluate some autoantibodies and their relationship with disease severity in COVID-19 patients and to examine the relationship of Covid-19 infection with age, gender, chronic disease. The study included 120 participants (60 patients infected with Covid-19 molecularly diagnosed at AL-Imam Hussein Teaching Hospital in Thi-Qar Governorate and 60 as control group) for the period from November 2021 to March 2022. The blood sample collected was centrifuged at 4000 RPM for 5 minutes and the serum used for detection immunological parameters, while blood sample used for molecular study. This study showed a significant increase in all studied parameters (anti-ANA, anti-DNA, Hs-CRP and IL-6) with except of anti-citrullinated Peptide antibody in patients. All the studied parameters increased when compared between groups and when compared according to gender with except anti citrullinated Peptide antibody (p.value < 0.05).