Siyasal iletişim bağlamında siyasi partilerin sosyal medya kullanımı: TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerin 2018 genel ve 2019 yerel seçimlerinde Instagram kullanımlarının siyasal iletişim açısından incelenmesi
Social media use of political parties in the context of political communication: Examination of Instagram use of political parties in 2018 general and 2019 local elections which has group in TBMM in terms of political communication
  1. Tez No: 781178
  2. Yazar: DİLAN BEYAZKÖY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET IŞIK, DOÇ. DR. EMİNE ÇAKMAK KILIÇASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Gündelik yaşamda hemen her alana dâhil olan sosyal medya, siyasal alana da dâhil olarak siyasi partilerin siyasal iletişimlerinin gerçekleştiği bir mecra haline gelmiştir. Sosyal medyanın önemini kısa sürede fark eden ve sağladığı olanaklardan yararlanmak isteyen siyasi partiler, tüm sosyal medya mecralarından siyasal propaganda faaliyetleri yürütmeye başlamışlardır. Siyasal partilerin, siyasal propaganda yürüttükleri en önemli mecralardan birisi de Instagram'dır. Instagram kullanımının yaygınlaşması, siyasal partilerin ve temsilcilerinin, bu alana yönelik ilgisini her geçen gün biraz daha arttırmaktadır. Artan bu ilgiye karşın Türkiye'de sosyal medya mecraları üzerinden yürütülen siyasal propaganda faaliyetleri akademik ilgiden uzaktır. Yapılan çalışmalar ise genellikle Twitter üzerine odaklanmaktadır. Bu eksikliği bir sorun olarak kabul eden bu çalışmada, Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu bulunan Adalet ve Kalkınma Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Halkların Demokratik Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin 2018 Genel ve 2019 Yerel Seçimlerinde Instagram kullanım pratikleri incelenmiştir. Yapılan inceleme neticesinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu bulunan dört partinin Instagram pratiklerini siyasal iletişim bağlamında gerçekleştirmedikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social media which entered almost every areas nowadays, by also entering to political arena it has become a platform that political communication of political parties occur in. Political Parties which realized the importance of social media in a short time and want to take advantage of the opportunities it provides, started to carry out political propaganda activities from all social media platforms. One of the most important platforms where political parties carry out political propaganda activities is Instagram. The spread of Instagram usage is increasing the interest of political parties and their representatives in this field day by day. Despite this increasing interest, political propaganda activities carried out through social media platforms in Turkey are far from academic interest. Studies generally focus on Twitter. In this study which accepts this deficiency as a problem, Instagram usage practices of Justice and Development Party, Nationalist Movement Party, Peoples' Democratic Party and Republican People's Party which have groups in Grand National Assembly of Turkey, in the 2018 General and 2019 Local Elections were examined. As a result of examination, it was concluded that four parties which have groups in Grand National Assembly of Turkey didn't carry out their Instagram practices in the context of political communication.